Tazmanya Üniversitesi’nden bilim insanları, gelecek nesillere insanlığın iklim krizi ile nasıl baş ettiği ve neler yaşadığını anlatacak olan için bir kara kutu yapmak için harekete geçti.

Tüm dünyada iklim krizi kendini her geçen gün daha fazla gösteriyor. Küresel ısınma ve iklim değişikliği nedeniyle canlılar ölüyor ve gezegenimiz yok oluyor. Tüm bu yaşananları ileriki nesillere aktarmak amacıyla bir kara kutu geliştiriliyor. ‘Dünyanın kara kutusu’ olarak adlandırılan yapı, bir otobüs büyüklüğünde ve yok edilemez bir şekilde tasarlanacak.

Tanzanya’da inşa edilecek ‘dünyanın kara kutusu’, kalın çelik duvarları, küresel ısınma durdurulamazsa veya hafifletilemezse Dünya’daki yaşamın nasıl sona erdiğini gösterecek.

Felaketi kaydedecek

Tazmanya Üniversitesi’nden bilim insanlar ve pazarlama iletişim şirketi Clemenger BBDO, tıpı uçaklarda yer alan kara kutulardan ilham alarak tasarlanan yapı ile, iklim krizi nedeniyle yaşanan ve yaşanacakları felaketleri kaydedecekler.

Jeopolitik yapısı ve jeolojik istikrarı nedeniyle Malta, Norveç ve Katar gibi ülkelerin arasından seçilen Tazmanya’nın batı kıyısındaki granit ovası bu 9 metre uzunluğundaki monolite ev sahipliği yapacak. Güney Avustralya’daki ada, izolasyonu nedeniyle ve sera gazları için izleme sistemlerine sahip olmasıyla önemli bir noktada.

“Hepimizden daha uzun yaşamak için inşa edildi”

Pazartesi günü açıklanan proje tanıtılırken “Hepimizden daha uzun yaşamak için inşa edildi” denildi.

Toplanan ve depolanan veriler; kara ve deniz sıcaklıklarını, okyanus asitlenmesini, atmosferik CO2’yi, türlerin yok olmasını, arazi kullanım değişikliklerini ve ayrıca insan nüfusu, askeri harcamalar ve enerji tüketimini içerecek. Ayrıca gazete manşetleri, sosyal medya gönderileri ve COP iklim değişikliği toplantıları gibi önemli olaylardan haberler gibi bağlamsal veriler de toplanacak.

Clemenger BBDO’dan Jim Curtis fikrin amacını şu şekilde açıkladı: “Dünya iklim değişikliğinin bir sonucu olarak çökerse, bu yok edilemez kayıt cihazı, kalan herkes için orada olacak. Ayrıca liderleri sorumlu tutmak, eylemlerinin veya eylemsizliklerinin kaydedildiğinden emin olmak için de son derece önemli.”

OKUYUN  Buzullar eridikçe aşırı soğuklar da artıyor!