Almanya Münih Teknik Üniversitesi’nden Manuel Zahn ve Armaghan Ahmad Khan, az gören engelli kişiler için kızılötesi teknolojini kullanan bir gözlük üretti. Bu gözlük sayesinde az gören engelli bireylerin, sosyal yaşamda daha rahat gezmeleri ve çevresiyle etkileşimi kolaylaştırılması amaçlanıyor.

Gözlüğü geliştiren ikili, az gören bireylerin kullandığı bastonun yakındaki nesneleri algılamasını kolaylaştıran bir alet olduğunu ancak uzaktaki engelleri algılamalarını sağlamak için bu gözlüğü geliştirdiklerini söyledi.

Karanlıkta bile görebilecekler

Zahn’ın geliştirdiği prototip, bir çift kızılötesi kameranın kullanıldığı bir gözlük şeklinde. Kızılötesi kamera küçük bir bilgisayar yardımıyla çevredeki alanın bir haritasını oluşturuyor ve stereoskopik bir görüntü yakalıyor. Kızılötesi kullanıldığından, gözlük karanlıkta bile çalışıyor. Kullanıcılar titreşimli kol bandı yardımıyla da nesnelerin ne kadar yakın olduklarını ve nasıl yöneldiklerini anlayabilecek.

Yapılan testlerde, gönüllülerin hazırlanan engel yollarında %98’e varan doğruluk sağlandı. Beş katılımcının hepsi engel rotasını tamamladı ve üç denemenin ardından katılımcılar zamanlarını daha da geliştirdi.

Zahn ve Khan’ın yayınladıkları makalede Xbox oyunlarına ek özellikler ekleyen bir hareket algılama sistemi olan Microsoft’un Kinect’i sıklıkla geçiyor. İkili kameralarının ve kurulumlarının bir Kinect’ten daha küçük, daha az dikkat çekici ve daha ucuz olacağındansa emin.

OKUYUN  Milli Artırılmış Gerçeklik gözlüğü için ilk adım atıldı!