Alman otomotiv devi Audi, Formula 1'e katılacağını resmen duyurdu. Audi'nin F1 katılımı bir basın toplantısı ile açıklandı.

ÖTV matrah düzenlemesi geldi: Hangi araçlarda ne kadar indirim olacak? ÖTV matrah düzenlemesi geldi: Hangi araçlarda ne kadar indirim olacak?

Audi, 2026 yılından itibaren motor tedarikçisi olan Formula 1'de yer almaya başlayacak. Audi İcra Kurulu Başkanı Markus Duesmann, basın toplantısında yaptığı açıklamada2026'da yürürlüğe girecek güç ünitesi kurallarının tercihlerinde kilit rol oynadığını belirtti.

f1audi

Audi'nin hangi takımla çalışacağı belli değil

2026 yılı için açıklanan güç ünitesi kurallarına baktığımızda, mevcut turboşarjlı V6 motorların mimarisini koruyacağını ancak artırılmış elektrik gücü ve yüzde 100 sürdürülebilir yakıtlara sahip olacağını görüyoruz. Formula 1 yönetiminin uzun vadedeki amacı ise 2030'a kadar karbon nötr olmak. Audi de bu planlar doğrultusunda Formula 1'de yer alma kararı verdi.

Audi'nin henüz hangi Formula 1 takımı ile iş birliği yapacağı belli değil ya da en azından henüz açıklanmadı. Bu bilgilerin yıl sonuna doğru açıklanacağı da belirtiliyor. Alman üreticinin şampiyonada Alfa Romeo adıyla yarışan İsviçre merkezli Sauber ile anlaşma imzaladığı ve takımın hisselerini satın alacağı konuşuluyor.

f1audi2

Kendi güç ünitesini kullanmayı ve güç ünitelerini Neuburg'daki tesislerinde üretmeyi planlayan Audi'nin Sauber ile ortaklık kuracağı da neredeyse kesin, fakat henüz bu konuda iki taraftan da açıklama yok.

Audi'nin kendi güç ünitesini kullanma kararı merak uyandırmakta, nitekim önümüzdeki haftalarda Red Bull ile ortaklık kuracağı duyurulacak kardeş üretici Porsche'nin güç ünitesi konusunda da Milton Keynes merkezli ekiple birlikte çalışması bekleniyor -bu da her iki üreticinin de bağlı olduğu Volkswagen grubunun iki ayrı motor programı yürüteceği anlamına geliyor.

Neden bu şekilde bir karar alındığı sorulan Audi başkanı Markus Deusmann, Porsche ile ortak bir motor havuzu oluşturup oluşturmamak konusunda şirket içinde tartışmalar yaşandığını, fakat günün sonunda güç ünitelerini optimize etmek amacıyla kendi projelerini yürütmeye karar verdiklerini söyledi.

audif12

Deusmann konuyla ilgili şunları söyledi:

"Büyük bir tartışma yaşandığını tahmin edebilirsiniz. Fakat sonunda iki markanın da kendi taraftar kitlelerine ve kendi karakteristiklerine sahip olduklarını fark ettik, dolayısıyla markaları tamamen ayırmaya ve iki ayrı operasyon yürütmeye karar verdik. 

Bu kararın birçok sebebi var. Farklı takımların bir parçası olacağız ve güç aktarım organlarının da şasi ile uyumlu olacak şekilde tasarlanması gerekiyor. En önemli sebeplerden biri bu; iki marka da farklı şasilerle ve güç aktarım organlarıyla çalışacak."

FbEoJbLX0AAuOjS