Yeni araştırmalar, Antarktika'da buzun derinliklerinde, 458 km uzunluğundaki nehri ortaya çıkardı. Çalışma, Almanya ve Fransa'nın birleştiği bir alandan Antarktika buz tabakasının tabanındaki suyu nasıl topladığını ayrıntılarıyla paylaştı. Bu yeni keşif, buz tabakasının tabanının daha önce düşünülenden aktif su akışı olduğunu ve iklim değişikliklerine karşı daha duyarlı hale getirebileceğini gösteriyor.

antarktika (3)

Imperial College London, Waterloo Üniversitesi, Universiti Malaysia Terengganu ve Newcastle Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından yapılan keşfin detayları Nature Geoscience dergisinde yayınlandı.

Bölgedeki buzullar erirse, deniz seviyesi küresel olarak 4,3 metreye kadar yükselebilir

Imperial College London'daki Grantham Enstitüsü'nden ortak yazar Profesör Martin Siegert şunları söyledi: "Birkaç on yıl önce Antarktika buzunun altındaki gölleri ilk keşfettiğimizde, bunların birbirlerinden izole olduklarını düşündük. Şimdi ise, uçsuz bucaksız nehir ağlarıyla birbirine bağlı bütün sistemleri anlamaya çalışıyoruz."

"Bu çalışmanın dayandığı bölge, deniz seviyesini küresel olarak 4,3 metre yükseltmeye yetecek kadar buza sahip. Bu buzun ne kadarının ve ne kadar çabuk eridiği, buzun tabanının ne kadar kaygan olduğuna bağlıdır. Yeni keşfedilen nehir sistemi bu süreci güçlü bir şekilde etkileyebilir.”

antarktika (1)

Yeni keşif, kilometrelerce kalınlığındaki buzun altında dev nehir sistemleri oluşturmak için tek başına taban erimesinden yeterli su olduğunu göstererek tüm fikirleri tersine çeviriyor.

Keşif, araştırmacıların buzun altına bakmasına ve buz tabakası hidrolojisinin modellenmesine izin veren havadan radar araştırmalarının bir kombinasyonu yoluyla gerçekleştirildi. Ekip, hem Doğu hem de Batı Antarktika Buz Levhalarından gelen buzları içeren ve Weddell Denizi'ne ulaşan, büyük ölçüde erişilemez ve az çalışılmış bir alana odaklanmaya çalıştı.

Waterloo Üniversitesi'nden baş araştırmacı Doktor Christine Dow, böylesine büyük bir sistemin şimdiye kadar keşfedilmemiş olmasının, kıta hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamız gerektiğinin bir kanıtı olduğunu söylüyor.

Japonya kardan elektrik üretecek: Peki nasıl? Japonya kardan elektrik üretecek: Peki nasıl?

Buzulların erimesi daha da hızlanabilir

Bunların yanı sıra buz kaybını hızlandıracak potansiyel geri bildirim verileri de vardır. Örneğin, tabanda su biriktikçe buz daha hızlı akmaya başlarsa, bu durum buzun kuru arazi üzerinde aktığı yerde sürtünmeyi artıracak ve bu da taban erimesi ve üretilen su miktarını artırabilecektir.

antarktika (1)-1

Ekip şimdi, modellerini diğer bölgelere uygulamak ve değişen Antarktika'nın gezegeni nasıl değiştirebileceğini daha iyi anlamak için tüm bu mekanizmalar hakkında daha fazla veri toplamak istiyor.