Sanatçılar genellikle yapay zeka kullanımına karşı çıksa da (özellikle seslerinin izinsiz veya tazminatsız bir şekilde model eğitiminde kullanılmasına), YouTube müzik endüstrisinden dokuz büyük ismi bu deneme için kazanmayı başardı. John Legend, Troye Sivan, CharliXCX ve T-Pain gibi isimler bu projeye katılanlar arasında. Eylül ayındaki Made on YouTube etkinliğinde duyurmayı umuyan şirket, haklar ve ödemeler konusunda kayıt şirketleriyle yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle bu duyuruyu geciktirdi.

Filminden sonra animasyonu geliyor: Netflix, Minecraft animasyonu için çalışmalara başladı Filminden sonra animasyonu geliyor: Netflix, Minecraft animasyonu için çalışmalara başladı

[youtube-video]https://youtu.be/aeYU3_7IKCM[/youtube-video]

Kullanıcılar, bir fikri oluşturma kutusuna yazıp katılan sanatçılardan birini seçerek Dream Track'e erişebilirler. Bu özellik, Google DeepMind'in Lyria adlı yeni ve güçlü bir müzik üretim modelini kullanır. Bu model, yüksek kaliteli vokaller ve enstrümantaller oluşturmak için özel olarak tasarlanmış olup, kullanıcıya nihai ürün üzerinde daha fazla kontrol sağlar. Lyria tarafından üretilen içerikler aynı zamanda bir SynthID filigranı ile işaretlenir.

Charlie Puth ve T-Pain gibi sanatçılar örnek Dream Track'ler oluşturdu ve YouTube bunları ilham kaynağı olarak paylaştı. Ancak birçok sanatçı, yapay zekaya duydukları endişeyi dile getirdi, ancak işbirliğiyle olumlu ve sömürücü olmayan fırsatlar yaratmanın mümkün olabileceğini umdu. Şarkıcı CharliXCX, "YouTube bana ilk geldiğinde dikkatliydim ve hala öyleyim. Yapay zeka dünyayı ve müzik endüstrisini henüz tam olarak anlamadığımız şekillerde dönüştürecek," dedi. "Bu deneyim, mümkün olabilecek yaratıcı fırsatlara küçük bir bakış sunacak ve neler ortaya çıkacağını görmek beni ilgilendiriyor."

Müzik yapay zeka araçları da YouTube'a geliyor ve bunlar YouTube'un Müzik yapay zeka inkübatörü ile işbirliği içinde sunuluyor. Bu araçlar, mırıldanmış bir melodiye göre gitar rifleri oluşturabilir veya pop bir parçayı reggaeton bir şarkıya dönüştürebilir. Yapımcı ve söz yazarı Louis Bell, bunları sergilemek için örnek bir video oluşturdu.

Editör: Enes Sapmaz