YouTube’un son zamanlarda en çok üstüne düştüğü özellik kesinlikle Shorts’lar. Shorts videoları 60 saniyeye kadar olan kısa bir videodan oluşur. TikTok ve birkaç sosyal medya hizmetinde de kullanılan bu yöntem, son zamanların en çok kullanılan ve sevilen özelliklerinden birisi oldu. Bu popülerliği fark eden YouTube, özellikle bütün içerik üreticilerini Shorts çekmek için teşvik ediyor ve bu özelliğini her geçen gün geliştiriyor.

YouTube, uygulamasına yeni getireceği güncelleme ile Shorts videolarına yapılan yorumlara Shorts videosu çekerek cevap verilebilecek. İçerik üreticileri bu sayede, yorumlarda sorulan sorulara veya isteklere kısa bir video ile cevap verebilecek.

YouTube’un bu özelliği getirmesinin amacı, içerik üreticisi ile yorum yapan kullanıcı arasındaki etkileşimi bir üst seviyeye çıkarmak, ayrıca yorumlarda sorulan sorulara veya içerik önerilerine bu sayede daha kısa bir video ile cevap verilebilecek. YouTube Shorts videoları, tam bir videodan daha kolay ve gayri resmidir.

Video veya Shorts yorumlarına Shorts ile cevap vermek

Bir içerik oluşturucusuysanız, videolarına veya Shorts’larınıza yapılan yorumlara Shorts ile cevap vermek istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

WhatsApp'ta sesli ve görüntülü konuşmayı sevenlere iki yeni özellik! WhatsApp'ta sesli ve görüntülü konuşmayı sevenlere iki yeni özellik!
  • Videonuza veya Shorts’a gidin ve yorum bölümünü açın.
  • Yanıtlamak istediğiniz yoruma gelin ve Yanıtla’ya dokunun.
  • Yoruma kısa bir video ile cevap vermek için “Shorts oluştur” seçeneğine dokunun ve cevabınızı verin.

2022-09-16 15_46_56-Window

Bu özellik şu an için sadece iOS işletim sistemi kullanan kullanıcılara sunuluyor, Andorid işletim sistemine de yakın zamanda getirmeyi planlıyorlar. Ayrıca YouTube, bir yoruma verilen Shorts cevabının bildirimini test ediyor, bildirim sayesinde hayranlar, yorumlarına gelen Shorts cevaplarını öğrenebilecekler.

YouTube, her ay en az 1,5 milyar kullanıcının YouTube Shorts izlediğini söyledi. Bu kadar çok talep gören bir özelliği geliştirmeleri gayet normal ama bazı kullanıcılar da YouTube’un TikTok’a benzemesinden korkuyorlar. Ayrıca, TikTok benzer bir özelliği 2020’de açıklamıştı. Instagram’da geçtiğimiz Aralık ayında “Reels Visual Replies” adında bir özelliğini geliştirmeye başlamıştı.

YouTube’un Shorts videolarına bu kadar önem vermesini nasıl karşılıyorsunuz? Düşüncelerinizi Megabayt ekibi ile yorum olarak paylaşabilirsiniz. Daha fazla sosyal medya haberleri ve güncellemeleri için Megabayt Twitter adresimizi takip edebilirsiniz.