Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 11 piyasaya sürüldüğü 5 Ekim’den bu yana adeta bir hayal kırıklığı oldu demek yanlış olmaz. Yayınlanan yeni rapora göre Windows 11’e yükseltme oranı sadece %0,21.

BT varlık yönetim şirketi Lansweeper’ın paylaştığı veriler Windows 11’ın ne kadar büyük hayal kırıklığı olduğunu gözler önüne seriyor. 5 Ekim’de piyasaya çıkan Windows 11, birçok hata ile çıkış yapmış, şirket yeni güncellemelerle işletim sistemini daha stabil hale getirmek için çaba harcıyor. Araştırmanın sonuçlarına göre, Windows 11’e yükseltme oranı sadece %0,21’de kaldı.

TPM zorunluluğu da etkili

Lansweeper’ın raporunda, iş ve ev ağlarında çalışan 10 milyondan fazla Windows cihazın verileri kullanıldı. Buna göre Microsoft tarafından desteği kesilen Windows XP ve Windows 7 gibi eski işletim sistemlerinin, Windows cihazlarının yaklaşık 10’da 1’ini oluşturuyor.

Windows 11’in sistem gereksinimlerinden biri olan TPM çipi, düşük kullanım ve yükseltme oranının en büyük etkenlerinden olduğu da düşünülüyor. Lansweeper’ın baş pazarlama sorumlusu Roel Decneut, kullanım ömrünü tamamlamış işletim sistemlerini kullanmanın büyük bir siber güvenlik riski oluşturduğunu da belirtti.

MSI anakartlarda TPM 2.0 nasıl etkinleştirilir? BIOS’dan TPM 2.0 nasıl açılır?

OKUYUN  Artık Twitter'ı zevkinize göre düzenleyeceksiniz: Menü özelleştirme geliyor