Bruce Lee'nin ölüm nedeni yıllar sonra ortaya çıkmış olabilir Bruce Lee'nin ölüm nedeni yıllar sonra ortaya çıkmış olabilir

45 yıl boyunca sinema tarihinin en ikonik karakterlerinden birini seslendiren James Earl Jones, Darth Vader'a veda etti. 91 yaşındaki efsanevi oyuncu, geçtiğimiz günlerde Disney'e artık bu efsanevi karaktere veda etmeyi düşündüğünü söyledi. Peki Disney, Jones'un boşluğunu nasıl dolduracaktı? Cevap tabii ki şaşırtmadı: Bir yapay zeka

Son dönemlerde çıkan Star Wars dizilerini izlediyseniz, Respeecher'ın çalışmalarını muhtemelen duymuşsunuzdur. "Uzun zamandan beri sanatçıların" seslerini içeren yeni diyaloglar oluşturmak için arşiv kayıtları ve tescilli bir yapay zeka (AI) algoritması kullanan Ukraynalı bir girişim olan Respeecher, geleceği değiştirebilir. Tıpkı James Earl Jones örneğinde olduğu gibi, Respeecher şirketi Darth Vader'ı 1977'de ilk duyduğumuzda olduğu gibi yeniden seslendirmek için Lucasfilm ile birlikte çalıştı.

Vanity Fair'ın haberine göre, Jones "Vader'ı canlı tutmak" için sesinin kayıtlarını ve Respeecher'ın yazılımını kullanma izni için Disney ile anlaştı. Lucasfilm veteranı Matthew Wood, Obi-Wan Kenobi'deki Darth Vader sesinin yaratılmasında şirkete adeta rehberlik etti. Ancak işin sonunda birçok sahnede Darth Vader'a sesini veren yine de yapay zeka (AI) oldu.

Vader'ın sesinin bir yapay zeka ile yaratılması ve dizide kullanılması sonucunda yeni tartışmalar da körüklenecektir. Artık seslendirme sanatçılarına ihtiyaç kalmayacak mı? İnsan gücüne azalan ihtiyaç ortaya ne gibi sonuçlar çıkaracak?

Sizin bu konudaki görüşleriniz nelerdir? Megabayt ekibiyle paylaşmayı unutmayın.