TikTok'un yeni akımı yüzünden ABD'de araba hırsızlıkların yüzde 2500 seviyelerinde artış yaşandığı bildirildi. Kia Challenge adlı bu yeni akımda kullanıcılar, sadece bir kablo yardımıyla araba çalmaya teşvik edildi. 

Sadece bir USB kablosuyla arabaları çalabiliyorlar

Sosyal medya devi TikTok ve YouTube gibi video platformlarında yayınlanan son viral akımda, 'Kia Challenge' adı altında yalnızca bir USB şarj kablosu kullanarak bir arabanın nasıl çalınacağını detaylıca anlatıldı. Videoların çeşitli platformlarda popülerlerlik yakalamasının ardından, ABD’de araba hırsızlıklarında yüksek oranda artış görüldüğü bildiriliyor.

TikTok uygulama içi mini oyunları test etmeye başladı TikTok uygulama içi mini oyunları test etmeye başladı

kia challenge tiktok akımı (4)

Milyonlarca takipçisi bulunan 414HypeHouse adlı bir TikToker dahil birçok kullanıcı tarafından paylaşılan videolarda, Kia ve Hyundai marka otomobiller hedef alındı. Paylaşılan videolarda, sadece bir USB kablosu kullanarak araçlar çalıştırılıyor.  Hatta bazı videolarda ise 'Kia Boys' lakaplı hırsızlar, çalıntı arabalarda dolaşıyor hatta bir yerlere çarparak arabaları terk ediyorlar.

Araba hırsızlıkları yüzde 2500 arttı

Videoların sosyal medyada viral olmasından itibaren ABD’nin Wisconsin eyaletinde, Hyundai ve Kia marka araçların araba hırsızlıklarının yüzde 66’sını oluşturduğu açıklandı. Ayrıca bu rakamların geçen yıla oranla %2500 oranında arttığı belirtildi. Bunun yanı sıra, Florida’daki polis departman yetkilileri, 'Kia Challenge' sosyal medya akımı ardından araba hırsızlığı konusunda olağandışı bir eğilim görüldüğünü açıkladı.

kia challenge tiktok akımı (2)

ABD merkezli haber kaynakları, Kia ve Hyundai marka araçlarda yaşanan hırsızlık oranlarının farkında olduklarını ve çalınan bu marka araçların Federal Motorlu Araç Güvenlik Standartlarını karşıladıklarını belirttiler.