Twitter, uzun yıllardır çok talep edilen "Tweet Düzenleme" özelliğini test etmeye başladı. Yıllarca şakalara konu olduktan sonra, bu ayın sonunda resmi olarak Twitter Blue aboneleri için erişime açılacak olan tweet düzenleme özelliğinin testlerine başlandı.

 Özellik şu anda "dahili testlerden" geçiyor ve bu yılın başlarında sızıntılarda gördüğümüz Facebook'un düzenleme özelliğine benzer bir görüntüyle karşılaşıyoruz. 

Bir Twitter blog gönderisine göre, "Tweet'ler yayınlandıktan sonraki 30 dakika içinde birkaç kez düzenlenebilecek. Düzenlenmiş Tweetler bir simge, zaman damgası ve etiketle görünecek, böylece okuyucular orijinal Tweetin değiştirildiğini açıkça görebilecekler.” denildi.

FbkksPyWIAI3Da6

Düzenleme etiketi, düzenlenmiş tweet'in geçmiş sürümleriyle birlikte eksiksiz bir düzenleme geçmişi içerecek. Twitter, erkenden sorunları yakalamak için başlangıçta küçük bir grupla düzenlenebilir tweet'leri test ettiğini açıkladı: 

"Düzenlenmiş bir Tweet görürseniz, bunun nedeni düzenleme düğmesini test etmemizdir.

Evet bu gerçekten yaşanıyor ve iyi olacaksın merak etme"

İlk dahili test tamamlandıktan sonra, Tweeti Düzenle özelliği bu ay içinde bazı Twitter Blue abonelerine açılacak. Twitter bu süreci "Test ilk başta tek bir ülkede açılacak ve insanların Tweet Düzenle'yi nasıl kullandığını öğrenip gözlemledikçe genişleyecek" diye açıklıyor.

Twitter'ın tüketici ürünleri başkan yardımcısı Jay Sullivan, bu yılın başlarında bir tweet'i düzenlemenin "yıllardır en çok istenen Twitter özelliği" olduğunu söylemişti. Çok talep edilse de, kötüye kullanım konusunda da endişeler var. Eski CEO Jack Dorsey, 2020'de Twitter'ın bu özelliği "muhtemelen asla" eklemeyeceğini söyleyerek Tweet Düzenle özelliğine karşı çıkmıştı.

Facebook, Instagram, Medium ve diğer pek çok platformda düzenleme düğmeleri mevcut ancak çok yüksek profilli bir kötüye kullanım örneğine rastlamıyoruz. Meta'nın eski güvenlik şefi Alex Stamos , bu yılın başlarında Facebook'un düzenleme özelliğini içeren bir kripto para birimi dolandırıcılığını açıklamıştı, ancak bu hala nadir bir örnek.

Sizin Tweet Düzenleme özelliği ile ilgili düşünceleriniz neler? Sizce Twitter'ın ruhuna aykırı mı yoksa yararlı bir özellik mi?