Yerli otomobil TOGG'un ilk modeli elektriki C-SUV için bekleyiş sürüyor. 29 Ekim 2022'de açılışı yapılacak Gemlik'teki fabrikada üretimine başlanacak TOGG'la ilgili en çok merak edilen konu ise fiyatı. Bunun dışında henüz TOGG C-SUV'un detaylı özellikleri, satış ve servis startejisi de açıklanmadı.

TOGG'un fiyatı ne kadar olacak?

TOGG ilk tanıtıldığı günden bu yana içten yanmalı rakipleriyle rekabet edebilecek bir fiyattan satışa çıkacağı belirtiliyor ve tüketici için ulaşılabilri bir araç olacağı söyleniyor. Günümüzde yaşanan döviz kurlarındaki artış, yüksek vergiler ve artan maliyetler, vatandaşın TOGG satın alma konusundaki umudunu kırmış gözüküyor. Son olarak TOGG'un ortaklarından Anadolu Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan'dan yerli otomobille ilgili bir açıklama geldi.

TOGG C-SUV'un hangi ÖTV diliminde bulunacağını açıklayan Özilhan şunları söyledi:

"İlk yola çıktığımızda bir hedef fiyat koyduk ve bütün parça siparişlerini tamamladık. O hedef fiyata ulaştık. Üstüne çıkmadık. Euro bazında bir fiyat koymuştuk. İki yıl geçti ama aynı yerde duruyoruz. TOGG ulaşılabilir bir fiyatla piyasaya çıkacak. Biz yola çıkarken fizibilitede yüzde 7 ÖTV ile yola çıktık. Sonrasında elektrikli otomobil ithalatı artınca yüzde 60’a çıkardılar ÖTV’yi. Ondan sonra yüzde 10’a düşürdüler. Fakat biz yüzde 10’un içinde kesin kalıyoruz. Yüzde 7 hesaplamıştık. Üç puanlık bir fazlalık var ÖTV’de ama onu çözebiliyoruz, problem değil. Türk vatandaşının ulaşabileceği bir araç düşünüyoruz"

Togg'un 2027'deki uygun fiyatlı modeli nasıl olacak? Togg'un 2027'deki uygun fiyatlı modeli nasıl olacak?

togg-thy-XuHr_cover

Peki %10'luk ÖTV dilimi içerisinde kalınması ne ifade ediyor?

Geçtiğimiz aylarda yerli elektrikli otomobil TOGG'un gelişine bir hazırlık olarak elektrikli araçlarda uygulanan ÖTV oranlarında değişiklik yapılmıştı. C-SUV modelinin Özilhan'ın belirttiği %10'luk ÖTV diliminde kalması için motor gücünün  160 kW'ın ve matrahının 700 bin liranın altında olması gerekiyor. Yani Bu durumda C-SUV modelinin giriş versiyonunun fiyatının 908.600 TL veya altında olması beklenebilir. 

Aracın satışa sunulmasına henüz aylar olduğunu düşünürsek, döviz kurunda ve maliyetlerde oluşabilecekk artışlar nedeniyle  ÖTV oranında olmasa bile matrah düzeyinde bir artış görmemiz de muhtemel.

0x0-1663166299757

TOGG ile ilgili daha net bilgiler elde edebilmek için Gemlik Tesislerinin 29 Ekim'deki açılışını beklememiz gerekecek. Henüz TOGG'un satışının nasıl olacağı ya da servis ağının nasıl sağlanacağı konusunda da bir açıklama yapılmış değil. Servis konusunda ise Özilhan, geleneksel modellerin dışında bir servis hizmeti üzerinde çalışıldığını söylemiş. Son olarak; TOGG'u daha ulaşılabilir noktaya çekmek için yeni bir finansman modeli üzerinde çalışıldığı da belirtiliyor.