Sosyal medya uygulamalarının en büyük sorunlarından bir tanesi çok fazla mobil veri harcamasıdır. Aylık yaptırdığımız internet paketleri, sosyal medya uygulamaları yüzünden ay sonunu görmeden bitmeye yüz tutarlar. Bu nedenden ötürü sosyal medya uygulamalarını az kullanmakta fayda var ya da veri tasarrufu yöntemlerini denemeliyiz. Çoğu sosyal medya uygulamasının veri tasarrufu özelliği vardır. İnternet paketinizin en büyük düşmanlarından bir tanesini olan TikTok’ta da veri tasarrufu modu bulunur.

TikTok kısıtlı mod nedir ve nasıl kullanılır? TikTok kısıtlı mod nedir ve nasıl kullanılır?

TikTok, uygulama içinde geçirdiğiniz süreye bağlı olarak mobil verinizi çok hızlı bir şekilde bitirebilir. Çünkü TikTok, video ve canlı yayınlardan oluşur ve bu tür medyalar çok fazla mobil veri kullanır. TikTok’ta geçireceğiniz bir saat internet paketinizin ortalama % 10’unu bitirebilir. Ancak, veri tasarrufu özelliğini kullanmaya başlarsanız, internet paketinizin büyük bir kısmını korursunuz. Siz de internet paketinizin TikTok tarafından sömürülmesini istemiyorsanız, haberimizin detaylarında bulunan TikTok veri tasarrufu adımlarını uygulayabilirsiniz.

TikTok’ta veri tasarrufu nasıl yapılır?

TikTok veri tasarrufu özelliği ile daha az mobil veri kullanmak mümkündür. Tasarrufu modunu aktif duruma getirirseniz, videolar daha düşük çözünürlükte olabilir veya yüklenmesi daha uzun sürebilir. Ayrıca, veri tasarrufu modu sadece mobil veri için geçerlidir ve Wi-Fi bağlantılarında kullanılmaz. Veri koruyucu özelliğini aktifleştirmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

  • TikTok uygulamanızı başlatın.
  • Profil sayfanıza gelin.
  • Profil sayfanızın sağ üst köşesinde yer alan üç çizgiye (hamburger menü) dokunun.

veri-tasarrufu-acma (1)

  • Açılan pencerede “Ayarlar ve gizlilik” seçeneğine dokunun.
  • Önbellek ve hücresel veri kısmında bulunan “Veri koruyucusu” seçeneğine dokunun.

veri-tasarrufu-acma (2)

  • “Veri koruyucusu” anahtarını açık konuma getirin.

​​​​​​​veri-tasarrufu-acma (3)

Tasarruf modunuz aktif duruma gelecektir. Artık TikTok’ta izleyeceğiniz videolar daha düşük çözünürlükte olacak ve bu bağlamda daha az internet paketinizden harcayacaktır. Veri koruyucusunu kapatmak için adımları tekrar takip edebilir ve açık konumda bulunan anahtarı kapatın.

TikTok 1 saatte ne kadar internet yer?

TikTok uygulaması içinde geçirilen süre zarfından ne kadar mobil veri harcandığı tam olarak bilinmemektedir. Ama yapılan araştırmalar sonucu internetten izlediğiniz videoların ne kadar internet harcadığı ortalama olarak bellidir. Yapılan araştırmalar ışında internette izlediğiniz 480p bir video, dakikada ortalama 8-11 Megabayt mobil veri harcar. 720p videolar ortalama 20-45 Megabayt, 1080p videolar ise 50-68 Megabayt internet harcar.

TikTok’ta bir video en fazla 1080p kalitesinde yüklenebilir. Her videonun 1080p olmadığını varsayarsak ve 1 saatte ortalama tüketimi hesaplarsak, tahmini olarak bir saatte harcanan internet 2.5 Gigabayt kadardır. Aşağıdaki tabloyu inceleyerek dakikada harcanan ve saatte harcanan verileri görebilirsiniz.

2022-09-28 10_08_14-Window