Windows'a saklanmış gizli klasörler nasıl bulunur? Windows'a saklanmış gizli klasörler nasıl bulunur?

Öncelikle CV nedir?

CV, kariyer hayatına başlamak isteyen kişilerin çalışma hayatlarını karşı tarafa açıklamalarına ve deneyimlerini aktarmada neredeyse tüm iş yerlerinden istenen yazılı veya resimli bir sunum belgesidir. CV'lerin bu kadar önemli olmasının arkasında yatan neden ise, her iş başvurusunda insan kaynakları veya iş verenlerin deneyimlerinize ve niteliklerinize göz atmasın sağlar. Türkçe karşılığı özgeçmiş olan CV'lerde hayatınız, eğitim hayatınız, kabiliyetleriniz, yetenekleriniz, eski iş hayatınız ve tecrübelerinizi aktardığınız ek bir sunum belgesidir. 

Blue Light Blue Color Blocks Flight Attendant CV

CV veya özgeçmiş nasıl hazırlanır?

Neredeyse tüm büyük firmalar ve küçük çaplı şirketler deneyimlerinizi ve tecrübenizi aktarmanızı istediğiniz CV belgeleri ister. Özgeçmiş belgeri veya kısaltmasıyla CV'ler titizlik ve dikkatlice hazırlanmalıdır. Unutmamak lazım ki bu hazırlayacağınız belgeler şirketlere karşı bırakacağınız ilk izlenimi oldukça etkileyecektir. Eğer bir iş mülakatına çağırılmayı istiyorsanız CV'nizi itinayla doldurmaya çalışın.

CV doldururken dikkat edilmesi gereken hususlar;

İlk olarak hazırlamaya başlayacağınız özgeçmişiniz çok detaylı olarak abartılı bir şekilde doldurulan veya hiç bilgi vermeyen bir belge sunumu olmasın. Çünkü bu aralığı yakalamak başvurduğunuz işyerinde bırakılacak ilk izlenim için çok önemlidir.

 • CV'nizde doğum tarihinizi ve doğum yerinize  yer verin.
 • İletişim bilgisi olarak bir e-posta  adresinizi yazın (isim ve soyisminizi barındıran sade bir e-posta olsun). Seçtiğiniz e-posta adresi eğer saçma ve gereksiz hususlar barındırıyorsa hem iletişim hem de geri dönüş adına adına olumsuz etkileyebilir.
 • Ayrıca CV'nizde kullandığınız iş veya kişisel telefon numaranızı verin. Bilgisini paylaştığınız bu numara size her zaman ulaşabilecek bir numara olsun.
 • CV belgenizde eğitim durumunuzu detaylıca olarak yazın. (Hangi okulu kaç yılında bitirdiğiniz veya hangi üniversiteden hangi belgelerle mezun olduğunuz gibi...) 
 • Dil bilginizi seviyesiyle yazın.
 • İş deneyimlerinizi ve daha önce herhangi bir yerde staj yaptıysanız bu bilgilerin tarih aralığını belirterek tüm iş hayatınızı yazın.
 • Eğer bildiğiniz bilgisayar programları (Excel, Photoshop vs.) varsa yazın.
 • Referanslarınızı yazın. 
 • Eğer varsa vesikalık bir fotoğrafınızı dijitale aktararak bir fotoğrafınızı CV'nize yerleştirin. Eğer vesikalık yoksa fotoğraf seçiminde dikkat etmeye çalışın. Sosyal medyada kullandığınız günlük fotoğraflar yerine takım elbiseli veya vesikalık tarzında ciddi olan fotoğraflar kullanmayı tercih edin.
 • Son olarak eklemek istediğiniz vasıflarınızı da özgeçmişinize ekleyebilirsiniz. Ancak abartmamaya dikkat edin.

Ücretsiz olarak CV nasıl hazırlanır (Canva)

Canva'yı açın (www.canva.com)

 1. CV'nizi hazırlamaya başlamak için Canva’yı açın veya telefon uygulaması varsa onu da başlatabilirsiniz. sasadasads
 2. E-posta'nız Google veya Facebook vb. profilinizi kullanarak kayıt olun ya da yeni bir Canva hesabınızdan oturumunuzu açın. CV'nizi hazırlamaya başlamak için "Özgeçmişler" veya "CV" öğesini Canva arama çubundan aratın.cv nasil hazirlanir (2)
 3. Hazır tasarlanmış özgeçmiş taslakları arasından seçim yapın.cv nasil hazirlanir (1)
 4. Beğendiğiniz bir hazır şablonu seçtikten sonra, CV'nizi düzenlemek için yukarıda paylaştığımız bilgiler ile özgeçmişinizi doldurun. Eğer şablonunuzda beğenmediğiniz yazı tipleri veya renkler varsa değiştirebilirsiniz.
 5. Eklemek istediğiniz resmi bir fotoğrafınızı yükleyin ve şablonunuzun örnek fotoğraf kısmına sürükleyerek değiştirin.cv nasil hazirlanir (3)
 6. Eğer CV'nizi tamamladıysanız sağ üst köşede bulunan 'Paylaş kısmına dokunarak özgeçminizi indirin. Bu kısımda dilerseniz, tasarımınızı PDF, JPG veya PNG dosyası olarak kaydedebilirsiniz.cv nasil hazirlanir (5)
Editör: Enes Sapmaz