Apple'a göre, iPhone'un ortam sıcaklığı 0° ila 40° Celsius arasında olmalıdır. iPhone'unuzun sıcaklığını dokunarak hissedebilseniz de, gerçek sıcaklığı ölçmek için sıcaklık ölçer cihazlarına ihtiyacınız olacak.

iPhone'ların yerleşik bir sıcaklık izleme mekanizması yoktur. Bu nedenle, sıcaklığı ölçmenin en iyi yolu kızılötesi termometre ve termal kamera gibi cihazların yardımıyla ölçmek olcaktır. Ancak termometre gibi yardımcı cihazınız yoksa bazı üçüncü taraf uygulamaların yardımıyla da sıcaklık ölçümü yapabilirsiniz.

iPhone sıcaklığı nasıl kontrol edilir?

Telefonunuzu ağır veya aşırı koşullarda kullanıyorsanız, oluşabilecek arızaları önlemek için iPhone'un sıcaklığını kontrol etmek önemlidir. İşte iPhone'unuzun sıcaklığını kontrol etmenin farklı yollarını sizler için listeledik.

iphone (1)-2

Kızılötesi termometre iPhone sıcaklığı ölçme 

Kızılötesi termometre kullanmak, iPhone'un sıcaklığını kontrol etmenin en iyi yollarından biridir. Telefonlar ekran, pil, CPU gibi alanlarda ve kamera sensörlerinin çevresinde daha fazla ısı üretmeye meyillidir. Bu nedenle, özellikle bu alanları kontrol etmenizde fayda vardır.

Sıcaklığı kontrol etmek için Kızılötesi termometrenizi şu şekilde kullanabilirsiniz.

Windows 11 çıkartmaları nasıl eklenir? Masaüstünüzü çıkartmalarla kaplayın Windows 11 çıkartmaları nasıl eklenir? Masaüstünüzü çıkartmalarla kaplayın
  • Kızılötesi termometrenizi açın.
  • Termometreyi iPhone'un arkasına doğru tutun ve birkaç saniye ölçme tuşuna basılı tutun.
  • Arka tarafı kontrol ettiğinizde, son olarak ekranın sıcaklığını kontrol edin.

iphone (2)-2

Termal kamera ile iPhone sıcaklığı ölçme 

Kızılötesi termometreye benzer şekilde çalışan termal kameralar, ancak diğer sıcaklık ölçüm cihazlarına göre daha gelişmiştir ve birçok farklı operasyonda kullanılır. Ayrıca termal kameralar, Kızılötesi termometreye kıyasla daha doğru bir sıcaklık gösterir. iPhone'un sıcaklığını kontrol etmek için bir termal kamera kullanmak, yukarıdaki cihaza benzer kolay adımlara sahiptir.

  • Termal kamerayı açın.
  • Termal kamerayı iPhone'unuzun arkasına doğru tutun ve sıcaklığı kontrol etmek için termal kamerayı arka tarafta hareket ettirin.
  • Aynı şekilde, ekran alanlarının çevresinde de ölçüm yapabilirsiniz.

Üçüncü taraf uygulamalar ile iPhone sıcaklığı ölçme

Bazı Android üreticileri, CPU sıcaklığını görmek için yerleşik bir seçeneğe sahiptir. Ancak iPhone telefonlarda böyle bir seçenek bulunmuyor. Termal Kamera, Kızılötesi Kameralar vb. gibi herhangi bir sıcaklık kontrol cihazınız yoksa, üçüncü taraf uygulamaları da işinizi görebilir.

CPU-X Dasher Z Battery Life, CPU Monitor, vb. uygulamaları indirebilirsiniz. Ancak bu tür uygulamaların sorunu, gerçek sıcaklıklaro ölçme konusunda daha az güvenilirlerdir. Bu uygulamalar yalnızca tahmini sayıları gösterir, bu nedenle onlara tamamen güvenmemelisiniz.

Ayrıca bazı üçüncü taraf uygulamaları, size haber vermeden verilerinizi çalabilecekleri için kişisel verileriniz için büyük bir tehdit olasılığı oluşturabilir. Bu nedenle, indirdikten sonra istedikleri izinleri vermeyin.

Aşırı ısınan iPhone'lar nasıl soğutulur?

Arka planda çalışan uygulamalarınız varsa, ve telefonunuzu doğrudan güneş ışığında vb. koşulllarda kullanıyorsanız iPhone'unuz çok fazla ısınabilir. Cihazınız ısındığında, cihaz soğuyana kadar aşağıda belirttiğimiz işlevleri deneyebilirsiniz.

  • Tüm Arka Plan Uygulamalarını kapatın.
  • iPhone'unuzu kapatın.
  • Cihazı şarj etmeyi bırakın.
  • Cihazınızı serin bir yere (klima çalışan bir oda vb.) götürün.
Editör: Enes Sapmaz