Elon Musk, Eylül 2022'de gerçekleştirilecek AI Day 2 etkinliğinde, Tesla'nın insansı robotu Tesla Optimus 'u tanıtmayı planladıklarını açıkladı. Tesla Optimus ilk kez geçen yıl yapılan Tesla AI Day etkinliğinde gösterilmişti. İlk olarak Tesla Bot ismiyle açıklanan bu insansı robotun çalışan bir prototipini eylül ayında tanıtmaya hazırlanan Elon Musk, her şeyin plana göre ilerlediğini açıkladı. Bir terslik olmazsa Tesla Bot'u Eylül ayındaki etkinlikte göreceğiz.

Erteleme yapılmıştı

Tesla'nın AI Day 2 etkinliği 2022 Ağustos'ta yapılması planlanıyordu ancak daha sonra bu etkinlik 30 Eylül'e ertelendi. Etkinliğin ertelenmesinin ana sebebi de Tesla Optimus insansı robotunun prototipinin eylül ayına kadar hazır hale getirilecek olması olarak açıklandı. Tesla'nın patronu ayrıca AI Day 2'de öne çıkacak daha ilgi çekici duyuruların olacağını ifade ederek "Bu tür etkinlikler Tesla'nın bir otomobil şirketinden çok daha fazlası olduğunu ve bence yapay zeka alanında lider bir şirket olduğumuzu vurgulamak için var" dedi.

Tesla Bot ne işe yarayacak?

Fiziksel özelliklerine baktığımızda 172 cm boyunda ve 56 kilo ağırlığında olan Tesla bot, tıpkı insanlardaki gibi beş parmaktan oluşan iki el ve iki bacağa sahip. Yüz kısmında bilgi ekranı var ve bu ekrandan temel komutlar yönetilebiliyor. Tesla Bot bu ekran sayesinde sahibinin bilmesi gereken detayları da gösterecek. Saatte 8 kilometre hızdan fazla koşamayacağı açıklanan Tesla Bot, 68 kg kaldırabilme kapasitesine sahip. Tesla CEO’su Elon Musk, Tesla Bot’un görevinin, insanların günlük hayattaki sıkıcı işlerden kurtulmasını sağlamak olduğunu belirtti. Robot kafasına yerleştirilen 8 adet kamerası ve yapay zekasından destek alarak tüm işlerini hallediyor. https://www.megabayt.com/otomobil/kendini-gtada-sandi-polis-teslasiyla-ucan-surucuyu-ariyor-video/