Dünyanın önemli espor doktorlarından olan Lindsay Best, oyuncuların el anatomisini inceledi. Peki bazı oyuncuların diğerlerinden iyi oyun oynamasının nedeni nedir?

Twitter’da en çok takipçisi olan ünlüler! Twitter’da en çok takipçisi olan ünlüler!
Dünyanın önemli espor doktorlarından olan Lindsay Best, oyuncuların el anatomisini inceledi. Peki bazı oyuncuların diğerlerinden iyi oyun oynamasının nedeni nedir? Dünyanın önde gelen espor doktorlarından biri olan Dr. Lindsey Migliore tarafından yürütülen öncü araştırma, ellerin neden bazı oyuncuları diğerlerinden daha iyi hale getirdiğini ortaya çıkardı. Türünün ilk örneği olan araştırma, nakit para ve ödüller kazanmak için popüler oyunlarda arkadaşlarınızla rekabet etmenizi sağlayan oyun platformu Stakester tarafından başlatıldı. Çalışmanın sonuçlarının, oyuncuların daha iyi performans verebilmek için için ellerinin güçlü ve zayıf yönlerini anlamalarına yardımcı olacağı umuluyor. Yaşları 18 ile 44 arasında değişen doksandan fazla oyuncuyu inceleyen araştırma, çok sayıda el ölçümünü tıklama hızı, fare veya kontrolör çevikliği, dinamometre okumaları ve oynanan oyunların sıklığı ile oyuncuların yetenek seviyelerine göre karşılaştırdı. İngiltere ve ABD'deki en popüler oyunlardan bazıları, Call of Duty, FIFA ve Mario Kart da dahil olmak üzere birçok oyun örnek olarak seçildi. Esports oyuncularının performansını iyileştirmek, vücutlarına daha iyi bakmak ve oyundan kaynaklanan kronik yaralanmaları önlemek için büyüyen bir bilim alanına öncülük eden önemli espor doktoru Dr. Lindsey Migliore araştırmayı tasarlayan ve düzenleyen kişi oldu. Araştırma, oyun oynamak için en uygun el boyutu ve daha fazlası gibi birçok önemli bulguyu ortaya çıkardı.

El boyutu

El ölçümleri, sırasıyla PC'ler ve konsollar için standart bir fare veya gamepad kullanılarak belirli parmak uzunluklarının ve boyutlarının kişinin etkinliğini nasıl etkileyebileceğini inceledi. Buna işaret parmaklarının ucuna kadar, işaret parmağının ucundan bilek kıvrımına kadar, maksimum parmak açıklığı ve avuç içi genişliği dahildir. İlginç bir şekilde sonuçlar, küçük parmakların kısa sürede çabukluk için arzu edildiğini gösterdi. Ancak hareket etme/tıklama süresi arttıkça daha uzun parmaklar bu hızı koruyabiliyor ve daha hızlı olabiliyor. Bu, Mario Kart gibi yüksek yoğunluklu oyunlar için daha kısa parmak uzunluklarına, CoD ve FIFA gibi uzun süreli oyunlar için dayanıklılık adına daha uzun parmak ihttiyacına yol açıyor. "Uzman" veya "çok iyi" oyuncular olarak sınıflandırılan oyuncuların el ölçümlerine bakıldığında, optimum el boyutunun şu şekilde olduğu sonucuna varıldı:
  • İşaret parmaklarının ucuna kadar - 7.6cm (kırmızı)
  • İşaret parmağının ucu bilek kıvrımına kadar - 18.1cm (mavi)
  • Maksimum parmak açıklığı - 22.8cm (sarı)
  • Avuç içi genişliği - 8,7 cm (pembe)
5 yıl önce Esports'ta doktor olarak uzmanlaşan ilk kişilerden biri olan Dr Lindsey Migliore şunları söyledi: "Video oyunları üzerine daha fazla araştırma yapıldıkça, espor bilimi büyümeye devam ediyor.  Bu çalışma il el boyutunuzun bu yüksek hızları korumak için kontrol cihazınızın veya farenizin doğru boyutta olduğundan emin olmanın önemini vurgulamaktadır.” Araştırma, oyuncuların 5, 30 ve 100 saniyelik belirli zaman dilimlerinde odaklanma becerilerinin başarılı bir oyuncu olmanın ayrılmaz bir parçası olduğu sonucuna vardı. 5 saniyelik tıklama testinde işaret parmağı uzunluğu, işaret parmağı + avuç içi uzunluğu, maksimum parmak aralığı ve avuç içi genişliği arttıkça tıklama hızı azaldı. Daha uzun parmaklar ve daha büyük eller, daha kısa reaksiyon süresine neden oluyor. 30 saniyelik tıklama testinde, tüm parmak ve parmak + avuç içi uzunluklarında tıklama hızında değişiklik olmadı. Ancak maksimum parmak aralığı ve avuç içi genişliği arttıkça tıklama hızı azaldı. Ve 100 saniyelik tıklama testinde, işaret parmağı uzunluğu ve işaret parmağı + avuç içi uzunluğu arttıkça, tıklama hızı da arttı ve bu da bize daha uzun parmakların daha uzun süreli testlerde daha uzun süre daha hızlı hareket ettiğini gösteriyor.