Bugün yayımlanan 4517 sayılı Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar’a göre ‘yenilenmiş ürün’ olarak nitelendiren cep telefonlarına KDV indirimi geldi.

Yenilenmiş ürün kapsamını genişleten kararname ile bu kategoriye giren cep telefonları yüzde 18 yerine yüzde 1 KDV oranı ile satışa sunulacak.

Yüzde 1 KDV

Yayımlanan kararnamede, hükümlerin Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütüleceği ifade ediliyor. Ayrıca kararnamede yer alan bilgiye göre, 24/12/2007 tarihli ve 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararın bulunduğu listeye ek yapıldı.

“Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik” olarak belirtilen listeye en az 1 yıl öncesine ilişkin data, ses veya kısa mesaj kullanım trafiği bulunan kullanılmış cep telefonları dahil edilecek.

Söz konusu cihazları yenilemek, sertifikalandırmak kaydıyla yenileme merkezleri ve yetkili satıcılar tarafından yenilenmiş ürün garantisi verilerek teslim edilebilecek.

Yayımlanan kararnameni detaylarına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

OKUYUN  Windows 11 sızdırıldı, A.R.O.G'un oyunu, Valorant Mobile - Megabayt Haftalık Gündem (18.06.2021) - VİDEO