Bugünlerde akıllı telefonlar, tüm önemli bilgilerimizin tam bir hazine evi gibidir. Akıllıca olan, tüm verilerin eksiksiz bir yedeğini tutmaktır. Böylece onları kaybetmeden kolayca erişebilsiniz. Şifrelenmiş yedeklemeler, verilere erişmenin harika bir yoludur. Ancak, parolayı unutursanız yedeklemeler yanıltıcı olabilir. İşte püf noktalar…

İOS 11 ve üstü

iPhone, çeşitli şifreli yedeklemeler için çok fazla seçenek sunuyor. Eski parolayı geri yüklemeye kıyasla, yedekleme parolasını sıfırlamak oldukça kolaydır. Parolayı sıfırladıktan sonra duvar kağıdını, ana ekran düzenini ve iPhone özel ayarlarını kolayca sıfırlayabilirsiniz.

  • “Ayarlar” a girin.
  • Ardından “Genel” ayarlara girin.
  • “Sıfırla” ya tıklamanız yeterli olacaktır.

Bu şekilde tüm ayarları sıfırlayabilir ve yeni bir şifre girebilirsiniz. Cihazı iTunes’a bağladıktan sonra, yeni bir şifreli yedekleme oluşturabilirsiniz.

Eski iOS sürümlerinde şifrenizi unutursanız ne yapmalısınız?

İOS veya başka bir sürümü kullanıyorsanız, yedekleme parolası sıfırlanamasa da Mac OS anahtar zincirini kullanmayı deneyebilirsiniz. Şifrenizi burada sakladıysanız ve unuttuysanız, bir göz atmaya değer. Parolanızı belirlemenize başka biri yardımcı olduysa, o kişiye kolayca sorabilirsiniz.

Şifreyi kurtarmak

Bazen bu gerçekten çok kolay olabilir. Aynı parolayı buraya girerseniz, bilgisayar parolası gibi basit şeyler bile yardımcı olabilir. iTunes bunu talep edebilir. Parolaları sık sık yeniden kullanıyorsanız, iCloud parolalarını kullanmaya çalışmak, iPhone’da kullanılabilen parolaları veya hatta yaygın olarak kullanılan parolaları kullanmak sizlere çok yardımcı olabilir. Hatta bunu basitleştirebilir veya kolayca hatırlamak için yazabilirsiniz.

Bir iCloud yedeklemesi kullanma

Bir iTunes yedeklemesine sahip olmak, sahip olmanız gereken tek seçenek değildir. Bu yüzden kesinlikle bir iCloud yedeklemesine sahip olmalısınız. Varsayılan olarak, iCloud yedeklemenizde de ayarlanırlar. Ayarlar’a gitmeniz, ardından adınıza tıklamanız ve iCloud’u seçmeniz gerekir. Aşağıya inmeniz veya iCloud yedekleme seçeneğine ilerlemeniz gerekecek. Kaydırıcının açık olup olmadığını görmelisiniz.

OKUYUN  İşte en çok sahtesi üretilen akıllı telefonlar! Listenin zirvesinde tanıdık bir isim var...

Bilgileri geri yüklemek için Ayarlar’a, ardından Genel’e ve ardından Sıfırla’ya tıklamanız gerekecektir. “Tüm İçerik Ayarlarını Sil”i seçin. Uygulamalar ve veriler ekranına gidin ve iCloud yedeklemesi için “Geri Yükle”yi seçin. İCloud’a giriş yaptıktan sonra yedeklemeyi seçmeniz gerekir.

Daha eski bir iTunes yedeklemesi kullanmak

Yedeklerinizi şifrelemiyorsanız, eski iTunes yedeklemesinden seçim yapmak akıllıca olacaktır. Ancak bunun için önce mevcut verilerinizi iCloud’a yedeklemelisiniz.