Fransız düzenleyiciler, ülkenin radyasyon gözlemcisi ANFR'ın tavsiyesi doğrultusunda iPhone 12'nin satışını durdurmuştu. Ancak Apple, bu iddiaları reddediyor ve sorumluluğu Avrupa ülkesinin test protokollerine yüklüyor gibi görünüyor.

Apple, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, telefonun küresel radyasyon standartlarına uyumlu olduğunu ve birçok uluslararası kuruluş tarafından onaylandığını vurguladı. Hazırlanan yazılım güncellemesi, radyasyon seviyelerini düzeltmeyeceği, ancak Fransız düzenleyicilerin kullanıdığı protokollere uyum sağlayacağı belirtildi.

Şirket, yazılım güncellemesinin iPhone 12'nin gelecekteki radyasyon testlerini başarıyla geçmesine izin vereceğini düşünüyor ve iPhone 12'nin Fransa'da satışının devam etmesini beklediğini ifade etti.

Apple iPhone 12 mini

Fransa, 2020 yılında düzenlemelerini değiştirmiş ve radyasyon seviyelerini test ederken vücut tarafından emilen radyo frekansı enerjisi oranına ek olarak eller gibi ekstremiteleri de dikkate almıştı. Bu testlere göre iPhone 12'nin normal enerji emme seviyelerini aştığı tespit edilmişti.

Belçika ve Danimarka ise Apple'ın yanında yer aldı. Belçika dijitalleşme bakanı Mathieu Michel, yerel testlerin güvenilir olduğunu belirterek satışların askıya alınmasına karşı çıktı. Danimarka Güvenlik Otoritesi de iPhone 12'nin radyasyon seviyeleri konusunda endişe taşımadığını ifade etti.

Opera'nın yapay zeka asistanı artık iOS'ta! Opera'nın yapay zeka asistanı artık iOS'ta!

Sektör uzmanları da telefonun radyasyonundan kaynaklanan herhangi bir zarar riskinin bulunmadığını belirtti.

Fransa, Apple'ın yazılım güncellemesinin yeterli olup olmadığını test etmeye devam edeceğini açıkladı. Apple, düzenli olarak iPhone'ları için yazılım güncellemeleri yayınladığı için güncellemenin yakın gelecekte geleceği bekleniyor. Bu arada şirket, enerjisini yeni popülerlik kazanan iPhone 15'e odaklamaya devam ediyor.

Editör: Enes Sapmaz