Profesyonel ekipmanlara para harcamadan bir profesyonel gibi videolar çekmeniz mümkün. Nasıl mı? iPhone 13‘ün Sinematik Modu sayesinde.

Yeni iPhone 13 serisinin en önemli özelliklerinden biri Sinematik mod olarak adlandırılıyor ve bu, iPhone 13’ü görüntü yönetmenleri için uygun bir kamera haline getirmek için tasarlanmış bir özellik. Akıllı telefon kameraları hızla gelişiyor ve Apple’ın bu yılki odak noktası iPhone’un zaten harika olan video kameralarını geliştirmek oldu. Peki iPhone 13’ün Sinematik Modu nedir? Ne işe yarar? İşte iPhone 13 Sinematik Mod ile ilgili tüm bilmeniz gerekenler…

iPhone 13 Sinematik Mod nedir?

Sinematik mod, tüm yeni iPhone 13 serisi akıllı telefonlarda bulunan ve telefonun odağı bir konudan diğerine akıllıca kaydırmasını sağlayan yeni bir video çekim modudur. iPhone 13 ayrıca çerçevede hareket eden bir kişiyi izleyebiliyor ve odağı o kişi üzerinde tutabiliyor. En heyecan verici özelliklerden biri, iPhone 13’ün birisinin çerçeveye ne zaman gireceğini tahmin etme ve ardından ortaya çıktıklarında onlara odaklanma yeteneğidir. Bu, film çekmeyi çok daha kolay hale getiriyor ve odak yakalama sorunlarını en aza indiriyor.

En iyi yanı, videoyu çektikten sonra bile odağı değiştirebilmeniz veya bokeh efektini ayarlayabilmeniz. Apple, iPhone 13 serisindeki tüm kameraların Dolby Vision HDR’yi de destekleyen Cinematic modun kullanılabileceğini söylüyor .

Sinematik Mod nasıl çalışır?

Teknik açıdan Apple, iPhone 13’ünüzün Sinematik modda saniyede 30 kare hızında yüksek kaliteli derinlik verileri yakalayacağını söylüyor . Bu, telefonun kamera ile çerçevedeki çeşitli nesneler arasındaki tam mesafeyi belirlemesini sağlar. Algoritmaların doğru şekilde odaklanmasına güvenmeyenler için, bir özneye manuel olarak odaklanma seçeneği de mevcut. Manuel izlemeyi seçtiğinizde iPhone 13 tüm sahne boyunca o nesneyi izlemeye devam edecek.

OKUYUN  iPhone 13 Pro'nun maket görüntüleri! Yeni telefon böyle görünecek!

Apple’ın bu özelliği iPhone gibi bir kitlesel pazar cihazına getirme girişiminin iyi yanı, sizin ve benim gibi insanların profesyonel donanıma çok fazla harcama yapmadan yaratıcı çekimleri deneyebilecek olmaları. (Türkiye şartlarında ne kadar ucuz diyebiliyorsak artık)

Sinematik modun sınırlamaları nelerdir?

Tipik Apple tarzında, Sinema modu yalnızca iPhone 13 serisi telefonlarda bulunuyor. Eski iPhone’lar bu özelliği desteklemeyecek. . Apple, bu özelliğin, öncekilerden çok daha yoğun iş yüklerini kaldırabilen A15 Bionic SoC sayesinde çalıştığını söylüyor; bu nedenle , eski iPhone’larda Cinematic modu gibi yoğun bir video modu sunulmuyor.

iPhone 13 serisi cihazlarda bile Sinematik mod, 30 fps’de 1080p (full HD) kaliteyle sınırlıdır. Eğer 4K 60 fps videolar çekmek istiyorsanız Sinematik modu kullanamayacaksınız. Belki de bu özelliği daha gelişmiş bir işlemciye sahip olacak iPhone 14’te görebiliriz.

Tabii burada dikkat edilmesi gereken en büyük şey, sadece Apple’ın Cinematic modu ile ilgili iddialarını görmüş olmamız . Test edilip gözden geçirildikten sonra, gerçekten ne kadar yararlı olduğu konusunda daha iyi bir fikre sahip olacağız.