Bildiğiniz gibi Apple‘ın yeni iOS güncellemesi iOS 15, 20 Eylül‘de çıkıyor. iOS 15 ile ilgili etkinliklerde ve tanıtımlarda tanıtılmayan önemli özellikleri sizin için bir araya getirdik.

iOS 15, ayrıntılı olarak ele aldığımız birçok mükemmel yeni özelliğe sahip. iPhone’unuzu güncellediğinizde, Odak Modu , Ayırma Uyarıları ve Arka Plan Sesleri gibi harika eklemeler alacaksınız. Sizin için Apple’ın tanıtımlarda göstermediği gizli özellikleri listeledik. Bu gizli özellikler, kesinlikle denemeye değer yaşam kalitesi iyileştirmeleri içeriyor.

1- Mikrofonun sesini kapatmak için bir uyarı tonu

Bir aramadaysanız ve mikrofonun sesini kapatma düğmesine dokunursanız, iOS 15, mikrofonun sesini kapattığınızı veya açtığınızı anlayabilmeniz için bir uyarı sesi çalar. Aramalar sırasında farkında olmadan kendimizi ne sıklıkta sessize aldığımızı veya açtığımızı düşünürsek bu oldukça yararlı olacak. Artık küçük kazalar ve utançlar yaşamaktan kurtulabiliriz.

2- Kilit ekranından Spotlight aramasına erişim

iPhone’unuzda çok fazla şey varsa, muhtemelen iPhone’unuzun arama motoru olan Spotlight’ı sıkça kullanıyorsunuzdur. İyi haber şu ki, ona erişmek için artık iPhone’unuzun kilidini açmanıza gerek yok. Kilit ekranında, yukarı doğru arama çubuğuyla birlikte önerilen uygulamaların listesini görmek için aşağı kaydırmanız yeterli. Bir başka güzel ekleme, uygulamaları doğrudan Spotlight aramasından silme yeteneğidir. Spotlight’ı kullanarak herhangi bir uygulamayı arayın ve Sil seçeneğini görmek için dokunup basılı tutun.

3- Safari’de hızlı sekme değiştirici

iOS 15’te Safari’de sekmeler arasında hızla geçiş yapmak için sekme çubuğunda sola veya sağa kaydırabilirsiniz. Eski tek sekme görünümünü seçerseniz (ekranın üst kısmında adres çubuğu görünürken) bu özellik çalışmaz.

4- Hangi uygulamaların verilerinize eriştiğini kontrol edin

iOS 15, uygulamalar mikrofonunuzu, konum verilerinizi, kameranızı vb. kullandığında işletim sisteminin kayıt yapmasına olanak tanıyan Uygulama Gizliliği Raporu adlı bir özelliğe sahip. Haftada bir kez, bu verilerle ilgili bir rapor alacaksınız; bu, uygulamaların verilerinize ihtiyaç duymadıklarında erişip erişmediğini kontrol etmenizi sağlayacak. Uygulamaların gizliliğinizi ihlal edip etmediğini kontrol etmenin güzel bir yolu.

OKUYUN  Apple iMac Pro üretmeyi bırakacak!

Bunu etkinleştirmek için Ayarlar> Gizlilik> Kayıt Uygulama Etkinliğini> Uygulama aktivitesini kaydet seçeneğini açmanız gerekli. Ancak, özelliğin tam sürümü hemen kullanılamayacak.

5- Yeni iPhone’unuzu hızlı bir şekilde kurmak için ödünç iCloud saklama alanı

Eski bir iPhone’dan yenisine geçiyorsanız, iCloud saklama alanı eksikliği konusunda endişelenmenize gerek yok. Tüm verilerinizi yeni iPhone’unuza kolayca aktarmak için geçici olarak bir miktar depolama alanını ücretsiz olarak ödünç alabilirsiniz. Bunu ayarlamak için Ayarlar > Genel > iPhone’u Aktar veya Sıfırla’ya gidin .

6- Tek seferde bildirim kaosundan kurtulma

Bildirimler sizi bunaltıyorsa ve rahatsız edici uygulamalardan gelen uyarıları tamamen devre dışı bırakamıyorsanız, iOS 15’te Gün içinde belirli bir saatte belirli uygulamalardan gelen bildirimlerin bir özetini almanızı sağlayan Bildirim Özeti adlı bir çözüm var. Ayarlar > Bildirimler > Planlanmış Özet’e gidip ayarlarınızı yapabilirsiniz.

7- Safari’de başlangıç sayfasını özelleştirme

iPhone’da Safari, iOS 15’e güncelleme yapmış olmanız koşuluyla Başlangıç ​​Sayfasını özelleştirmenize de olanak tanır. Özel arka planlar ayarlayabilir ve Başlangıç ​​Sayfasındaki dağınıklığı kolayca kaldırabilirsiniz , iOS 15’te Safari’de yeni bir sekme açıp aşağı kaydırmanız yeterlidir açılan kısımdan “Düzenle”ye dokunun ve özelleştirmeye başlayın.

8- Resimlerden metin kopyalama

iOS 15, resimlerdeki metni kopyalayıp yapıştırmayı kolaylaştırır . Birisi size adresinin veya e-posta kimliğinin ekran görüntüsünü gönderirse, bu metin parçalarını manuel olarak yazmadan veya üçüncü parti uygulamalar aramadan kolayca dokunup kopyalayabilirsiniz. Bu özellik, metnin okunaklı olması koşuluyla çoğu resim türüyle iyi çalışıyor.

9- Siri’yi internet olmadan da kullanabilme imkanı

İnternetin olmadığı bir yerde olsanız bile, iOS 15’teki Siri, belirli komutları yürütebilecek. İnternetten bilgi alamayacak, ancak ayar alarmları gibi temel özelliklerin Siri’nin internet bağlantısına sahip olmasını gerektirmesi için hiçbir neden yok. Apple, Siri’nin artık zamanlayıcıları ve alarmları ayarlayabileceğini, kişileri arayabilir veya mesajlaşabileceğini, uygulamaları başlatabileceğini, ses çalmayı kontrol edebileceğini ve belirli ayarları internete bağlanmadan değiştirebileceğini söylüyor.

OKUYUN  iPhone 13 Pro Max ile göz muayenesi yaptı!

10- Ana ekranı yeniden sıralama

Ana ekranlarınızın mevcut düzenini beğenmiyorsanız, iOS 15 bunu kolayca değiştirmenize olanak tanır. Bunu yapmak için, tüm simgeler titremeye başlayana kadar ekrana dokunun ve basılı tutun. Ardından , bağlantı istasyonunun hemen üzerindeki yatay nokta sırasına dokunun . Bu, iPhone’unuzdaki tüm ana ekranlarınızı açar ve yeniden sıralamak için ana ekranları basılı tutup sürükleyebilirsiniz. Küçük resminin altındaki onay işaretine dokunarak da bazı ana ekranları gizleyebilirsiniz. Bir ana ekranı hızlı bir şekilde silmek için önce işaretini kaldırın ve ardından küçük resminin sol üst köşesindeki eksi simgesine basın.

11- Uygulamalar arasında sürükle ve bırak

Sonunda metni veya diğer öğeleri bir uygulamadan sürükleyip diğerine bırakabilirsiniz. İOS 15’te yürütülmesi en kolay eylem olmayabilir, ancak iyi çalışıyor. Becerikli biriyseniz, Apple’ın Notes uygulamasından bir notu tutup sürüklemeyi deneyin. Daha önce sürüklediğiniz notu tutarken uygulamaları değiştirmek ve Google Dokümanlar’da yeni bir belge açmak için başka bir parmağınızı kullanın. Yeni belge açıkken, notu gövde metninizin olduğu yere bırakın, notun tamamı orada görünecektir.

12- Notes’ta kimin neyi değiştirdiğini görün

Apple’ın Notes uygulamasında bir sürü paylaşılan notunuz varsa, artık kimin neyi değiştirdiğini takip edebileceksiniz. Herhangi bir paylaşılan notu açın ve sağ üst köşedeki üç nokta simgesine dokunun , ardından değişiklik günlüğünü görüntülemek için Not Etkinliğini Göster’i seçin .

13- Oyun oynarken dikkat dağıtıcı unsurları engelleyin

Oyun oynarken rahatsız edilmek istemiyorsanız iOS 15’te Odak Modu’nu kullanabilirsiniz. Ayarlar> Odak menüsüne gidip + simgesine dokunun. Burada, oyun oynarken kimlerin aramalarına veya bildirimlerine izin vermek istediğinizi seçebilirsiniz. Bunlara kimseden izin vermek istemiyorsanız, hepsini engelleyebilirsiniz.

14- iPad’e özel yeni özellikler

Sadece iOS 15’te değil, iPadOS 15’te de üzerinde durulması gereken yeni özellikler mevcut. Pil tüketimini azaltmak için Düşük Güç Modu, ve birçok çoklu görev modu gelen yeniliklerden.

OKUYUN  Apple son 6 yılda yaklaşık olarak 100 şirket satın aldı

15- Email’inizdeki takip piksellerini engelleyin

iOS 15’te, e-postalarınızdan izleme piksellerini engellemenize olanak tanıyan bir başka harika gizlilik özelliği daha var.
Ayarlar > Posta > Gizlilik Koruması’na giderek etkinleştirebilirsiniz.