Microsoft'un Bing Yardımcı Pilotu ve Google'ın Arama Üretken Deneyimi gibi, Aria da soruları yanıtlayabilir ve etkin web sayfalarıyla ilgili bağlam sunabilir. Asistan, gerçek zamanlı web sonuçları için Opera'nın Composer mimarisini kullanırken OpenAI'nin GPT API'sinden faydalanır. Opera'dan Kseniia Sycheva, bugün şirketin duyuru yazısında, "Web gezinme ve tarayıcı işlevlerinde uzman olan Aria, bilgi edinme, metin veya kod oluşturma ve ürün sorgulama gibi görevlerde yapay zeka işbirliğini kolaylaştırıyor" ifadesini kullandı.

AI botunu kullanmak için bir Opera hesabı gerekmektedir, ancak varsayılan olarak hiçbir veri kaydedilmez. Şirket, "Yapay zeka hizmetleriyle etkileşim tercihinize bağlı olarak katılma özgürlüğüne sahipsiniz" açıklamasında bulundu. "Bir kez etkinleştirildiğinde, Aria akıllı içgörüler, yenilikçi fikirler ve duyarlı sesli komutlar sunmaktadır." TechCrunch'ın belirttiğine göre, Aria'ya Opera'nın iOS uygulamasındaki "daha fazla" menüsünden (en altta sağ taraftaki sekme) erişilebilir.

App Store müjdeyi verdi: Retro oyun konsolları iPhone'lara geliyor... App Store müjdeyi verdi: Retro oyun konsolları iPhone'lara geliyor...

iOS için Opera tarayıcısı, sohbet botuna ek olarak entegre reklam engelleyici içermekte ve siteler arası izlemeyi sınırlayan Apple Intelligent Tracking Prevention'ı desteklemektedir. Tarayıcı ayrıca ücretsiz olarak kullanılabilen yerleşik bir VPN hizmeti sunmaktadır. Aria ile güncellenen uygulama, bugün ABD ve Avrupa Birliği dahil olmak üzere 180 ülkede kullanıma sunuldu.

Editör: Enes Sapmaz