Son zamanlarda ‘herkese merhaba’ cümlesini duymayan kalmadı. Youtube, en hızlı yükselen ve önemli sosyal ağ platformlarından biri oldu. Bazıları tarafından boşa harcanan zaman olarak nitelendirilse de yaratıcı, öğretici ve eğlendirici içeriklere ulaşabilirsiniz. Peki YouTube’a içerik üreten insanlar, nasıl ve ne kadar para kazanıyor?

Menajerlik, yapım ve medya ajansı Creator Station’ın CEO’su Cem Özkaynak, Youtuber’ların temsilciğini yaptıklarını, onlara prodüksiyon hizmeti vererek yardımcı olup, içerik konusunda da destek olduklarını söyledi. Youtuber olmak isteyenlere önerilerde bulunup, pandeminin sosyal medyaya etkilerini değerlendirdi. Ortalama YouTube’da geliri 1000 Youtube görüntülemesi mekana ve hedef kitleye göre 0.5-2 Dolar arası değişmektedir. Rakamlar bir hayli değişkendir ve çoğu kanal ortalama her 1000 görüntüleme için 0.5 Dolar kazanır.

Zaman çok önemli!

Anketler ve çalışmalar online para kazanmak için milyonlarca insanın gelir elde etmek için yetenekleriyle yapmış olduğu bir gelir elde etme yöntemidir. Yetenekten gelir elde etmek, yeteneğinizi paraya çevirebilmeniz demektir. Bu hem eğlenceli hem de mantıklıdır. Videolar oluşturup yükleyerek para kazanmak isterseniz, YouTube’u öneririz. Dikkat çekici ve enteresan videolar oluşturarak, yüksek sayıda kullanıcıya ulaşıp para kazanmalısınız. Videonuza başlamanın iyi yöntemi giriş yani introdur. Piyasada videolarınıza kaliteli görünüm kazandıracak başarılı introlar yapmanızı sağlamayı sağlayan yüzlerce intro yapımcısı vardır. YouTube’dan para kazanmak için YouTube kanalınızı ve onaylanmış AdSense hesabınızı kullanarak para kazanmaya başlayabilirsiniz. Videoların hepsi gelir elde etmek için uygun değildir, bu hizmetten faydalanmak için gelir elde etme kriterlerine uymalı ve YouTube Reklamları formatına uymanız gerekmektedir. Bu YouTube‘dan para kazanmanın en önemli şartıdır.

En iyi Youtuber’lardan biri olan Olga Kay, New York Times’a verdiği bir röportajında son üç sene içinde YouTube‘dan $100k -$130k kadar para kazandığını açıkladı. Bu aylık $8,300 – $10,800 arası demek, bu da oldukça iyi bir para! Bu kazanç onu en zengin YouTube kullanıcılarından biri yapıyor. Gelirinizi en yüksek seviyeye çıkarmak için YouTube’a çok sayıda kişiyi çeken ve eğlenceli videolar yüklemeniz gerekiyor. Çünkü videonuz görüntülendikçe para kazanıyorsunuz. Ne kadar izleyiciyi çekerseniz o kadar çok para kazanırsınız. “Youtuberlar görüntüleme başı ne kadar kazanıyor?” diye soruyor olabilirsiniz. Youtuberlar her 1k görüntüleme için ortalama 0.5 -2 dolar kazanıyorlar. Başarının en önemli sırrı izleyicileriniz için enteresan gelen videolar yüklemektir. Youtuber maaşı kanallarını yaygınlaştırma çabalarına göre kullanıcıdan kullanıcıya değişmektedir. Ne kadar çabalarsanız ve izlenirseniz o kadar daha fazla para kazanırsınız demek oluyor.

OKUYUN  Fatih Terim belgeseli olay yarattı! #netflixiptal etiketi Twitter’da gündem oldu

 

Pandemi sürecinde izlenme oranları da artıyor

Özkaynak, “Youtube, sizi kolayca popüler ettiği gibi aynı zamanda aşağı da çekebilir. İzlenmeleriniz bir anda düşebilir. Buna dikkat etmek çok önemlidir. Bundan aylar önce yaptığınız milyonların izlediği videoyu bugün yapsanız hiç izlenmeyebilir. Çünkü izleyenler aynı insanlar olmayabiliyor. Pandemide pek çok farklı hobi edindik, insanları ilgileri farklı alanlara kaydı. Güzel içerikler kadar çok kötü içerikler de gördük, algımız değişti” diye konuştu. Youtube’da videolar izlendikçe, izlenme sürelerine göre para kazanıyorsunuz diye ekleyen Özkaynak, “1.000.000 izleme aldıysanız hangi içeriği üretmiş olduğunuz kategoriye göre para kazanıyorsunuz. Bu rakam bin izlenme başına 10 ile 50 lira arasındadır. Kazandığınız paralar kategoriye, o dönem reklam tanıtım verenlere göre değişmektedir” dedi.