Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey, ilk tweet’ini açık artırma ile satışa sundu. 2006 yılında Jack Dorsey tarafından paylaşılan tweet, 2,5 milyon dolara alıcısına satıldı. 

Kripto para birimlerinin ve Blockchain teknolojisinin günümüzde oldukça yaygın kullanılıyor hale gelmesiyle, dijital dünyanın derinlerine inmeye başladık. Geçtiğimiz hafta, Pablo Rodriguez-Fraile isimli bir koleksiyoner 10 saniyelik bir videoyu 6,6 milyon dolar karşılığında satmıştı. Bu da bunun en büyük örneği. 

Bu dijital alışveriş, kripto para dünyasında ‘’Değiştirilemez Token’’ olarak bilinen NFT’ler sayesinde gerçekleşti. NFT’lerin dijital alışverişte kullandığı bir diğer alan ise Twitter. Twitter’da satışa çıkan, şu anda en değerli tweet konumunda yer alan son tweet ise, Twitter CEO’su Jack Dorsey’in ilk tweeti oldu. Jack Dorsey’in attığı ilk tweet, tam 2,5 milyon dolara satıldı. 21 Mart 2006 tarihli gönderi, şu ana kadar satılan en pahalı tweet olarak belleklere kazındı.

Tweet’lerin satın alınabileceği Valuables BY Cent platformunun bağlantısına paylaşımında yer veren Jack Dorsey, bağlantı üzerine tıklandığında 2006 yılında paylaştığı ilk tweet için oluşturulan satın alma sayfasına yönlendirildiğini söyledi. Tweet, Jack Dorsey tarafından NFT haline getirildi ve satışa sunuldu. 

Buradan Jack Dorsey’in Valuables By Cent’deki ilanına gidebilirsiniz.

Tweet’i satın alınca ne oluyor?

Herhangi birinin tweetini satın aldığınızda elinize somut bir şey geçmiyor. Satın aldığınız şey, tweet’i oluşturan kişi tarafından imzalanmış ve doğrulanmış olduğu için benzersiz dijital bir Twitter sertifikası olacak. Platformda satılan tweet’leri yalnızca sahipleri de satışa çıkarmayabiliyor. 

Bir gün kendi tweet’inizle de platformda karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaştığınızda diğer tüm kullanıcılar gibi tweet’inize gelen teklifleri görebilir ve kabul edebilirsiniz. Biri sizin tweet’inizi almaya kalkacak olursa da, ödenen miktarın %95’i tweet sahibine, %5’i ise Valuables by Cent’e gidiyor. 

NFT nedir? Kripto paralardan farkı ne?

OKUYUN  Sosyal medya fenomeni, NFT ile 'aşkını' sattı!