ABD Kongre Binası’na yapılan silahlı saldırının ardından sosyal medyada bazı yasaklar gündeme geldi. Yasaklanan uygulamalardan biri de Trump taraftarlarının ve sağcı muhafazakarların favorisi olan Parler. Uygulama yeniden açıldı.

Twitter gibi uygulamalar, kullanıcıların fikirlerini özgürce ifade etmelerine olanak tanır. Uygulama, Trump destekçileri ve sağcı muhafazakarlar tarafından kullanılıyor. ABD tahliye olayının ardından mağazadan kaldırıldı.

Parler yeniden kullanıcılar ile buluştu

Uygulama yöneticisi, uygulamayı önce mevcut kullanıcılar için etkinleştireceklerinden bahsetti. Uygulamanın yönetimi de değişti ve bu değişiklikler yeni kullanıcıların kayıt olabilmesi için bir hafta içinde güncellenecek. Genel Müdür John Matze kovuldu ve geçici olarak Mark Meckler ile değiştirildi.

Parler uygulaması Google Play Store’da yasak olduğu için, uygulamanın başka kaynaklardan temin edilmesi gerekmektedir. “İfade özgürlüğü, mahremiyet ve sivil diyaloğa adanmış birinci sınıf sosyal medya platformu olarak gelişeceğiz.” açıklamasını yaptı.

Eski kullanıcılar uygulamaya giriş yaptıklarında şok oldular çünkü ABD Kongre Binası saldırısıyla ilgili tüm gönderilerinin silindiği ortaya çıktı.

Parler nedir?

Parler, Fransızca’da konuşmak anlamına gelir. 2018 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde John Matze tarafından kurulmuş ve Twitter’a alternatif bir sosyal medya ağı olarak tanımlanmıştır. Kullanıcı haklarını korumaya adanmış liberal ve adil bir tartışma platformu olduğu vurgulanıyor. Ancak gerçeği bilmek istiyorsanız, Parler’in kullanım amacı bundan çok uzaktır.

Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya ağlarında Amerikalı muhafazakarlar hakkında yapılan yorumların Parler’ı doğurduğu tahmin ediliyor. Çünkü platforma baktığımızda çok fazla İslam karşıtı veya feminist karşıtı tema bulmak zor değil. Ancak, Parler’in yaklaşımı onu özgür düşünce olarak tanımlıyor ve izleyicilerin çoğu Trump’ın görüşlerine yakın muhafazakarlar.

Twitter’ın aksine, Parley’deki hesaplardan gelen gönderilere Parleys veya Parlays adı verilir. Gönderi sayısı 1000 karakterle sınırlıdır ve “beğen” ve “retweet” yerine “oy verme” ve “yankı uyandırma” cümleleri kullanılır. Ayrıca, kullanıcıların birbirleriyle özel olarak iletişim kurmasını sağlayan bir doğrudan mesajlaşma özelliği de vardır. Ünlü insanlar altın rozetlerle doğrulanır ve taklit hesaplar da mor rozetlerle ayırt edilir. Kayıt işlemi sırasında, devlet tarafından verilmiş fotoğraflı kimlik kullanan kullanıcılar da kırmızı bir rozet alacaklardır.

OKUYUN  Discord'un Clubhouse kopyası özelliği kullanıma sunuldu!

Denetim araçlarıyla içerikleri filtreleyebiliyorsunuz. Parler uygulamasında şunlar var:

 • Spor, haber, politika ve eğlenceyi keşfedin.
 • Topluluk liderlerinin resmi açıklamaları ve fikirlerini takip edin.
 • Dinamik medyayı (fotoğraflar, GIF’ler gibi) deneyimleyin.
 • Sesinizi duyurun, paylaşın, oylayın, yorum yapın.
 • Tartışın ve yönetin.
 • Haber başlıkları ve videoları takip edin.
 • Viral deneyimin bir parçası olun.
 • Sizi kimlerin takip ettiğini görün.
 • Paylaşımlarınızdan (Parlay’lar) hangilerinin dikkat çektiğini görün.
 • Yorumlara ve yankılara yanıt verin.
 • Özel mesajlaşın.
 • Parlay’ları ve diğer medyaları paylaşın.
 • Profilinizi bir fotoğraf, açıklama, arka plan fotoğrafıyla özelleştirin.

Parler uygulaması nasıl indirilir?

Kışkırtıcı bir sosyal medya ağı olduğu için aslında sadece belirli bir kesimin ilgisini çektiği söylenebilir. Bu nedenle Parler uygulaması şu anda Türkçe dil paketini desteklemiyor. Ancak yine de Parler’ı indirmek istiyorsanız Donald Trump tarafından önerilen sosyal medya uygulamasını Google Play Store veya App Store’dan edinebilirsiniz. Alternatif olarak, bağlantıya tıklayarak Parler’in tarayıcı sitesinde oturum açabilirsiniz.

Bir hesap oluşturmak ve Parler’ı kullanmak ücretsiz

Kaydolmak için bir e-posta adresi ve bir telefon numarası girmeniz gerekir. Hesabınızın Parler tarafından doğrulanmasını istiyorsanız, fotoğrafın ve fotoğraflı resmi kimliğin önünü ve arkasını taramanız gerekir. Bunun isteğe bağlı olduğu ve tarama işleminden sonra sistemden kaldırılacağı unutulmamalıdır. Gerekirse, yalnızca kimliği doğrulanmış Parler kullanıcıları hesabınızı görüntüleyebilir. Doğrulamanın amacı, kullanıcıların karşılaştığı trolleri en aza indirmektir.