LinkedIn, özellikle iş hayatında oldukça popülerleşen bir sosyal medya platformu. Günümüzde neredeyse tüm sosyal medya platformları gibi, LinkedIn de kullanıcıların verilerini toplayan ve kullanan bir sosyal platform. Ancak şirket tarafından yapılan duyuruya göre, LinkedIn artık Apple cihazlarda IDFA verisi toplamayacak. 

Apple’ın yeni sürümü iOS 14.5 sürümü ile birlikte, kullanıcılar için bazı yenilikler gelecek. Gelecek olan yeniliklerden biri de, geliştiricilerin uygulamalardan topladıkları veriler için önceden izin alma gerekliliği olacak. LinkedIn, henüz iOS 14.5 sürümü yayımlanmadan IDFA verileri hakkında yeni bir karar aldı. 

Alınan karara göre, LinkedIn Apple kullanıcılarının IDFA verilerini toplamayın ve depolamayı bırakacak. 

IDFA verileri ne anlama geliyor?

IDFA verileri, uygulamaların Apple kullanıcılarına uygun reklamları sunabilmek için kullandığı kişisel verilerdir. Şirketler, IDFA verileri sayesinde kolayca sponsor ve kullanıcılara uygun reklamlar bulabilirler. 

Ancak, Apple cihazlar için yakında yayımlanacak yeni yazılım güncellemesi olan iOS 14.5 ile gelecek olan Apple App Tracking Transparency, uygulamların veri toplama seçeceğini kullanıcılara bırakacak. Başka bir deyişle, kullanıcılar kendilerine ait verilerin toplanmasını ve kullanılmasını engelleyebilecek. LinkedIn de yaptığı açıklamada, iOS 14.5 yazılım güncellemesini beklemeden IDFA verilerinden vazgeçtiğini belirtti. 

Şirket, bu güncellemeyi kullanıcılarına daha şeffaf olabilmek adına yaptıklarını açıklamalarında belirtti. LinkedIn şimdilik IDFA verilerini sadece Apple cihazlarda toplamayacak. Bu yüzden akıllarda, kararın asıl sebebinin iOS 14.5 güncellemesiyle gelecek olan güvenlik kuralları olduğu düşünülüyor. 

IDFA verileri, şirketler için önemli bir gelir kaynağı. Fakat Apple, yapacağı 14.5 güncellemesi ile birlikte şirketler için IDFA verilerinin kullanımını zorlaştıracak. 

OKUYUN  iPhone 12 aksesuarlarıyla da cep yakıyor