Yanlış bilgilerin yayılmasını engelleyebilmek adına büyük çaba sarf eden Facebook, makaleleri okumadan paylaşmaya çalışan kullanıcıları uyaracağı yeni bir özelliği test ettiğini duyurdu. Bu yeni özellik, sadece başlığı okuyarak ya da içeriği tahmin ederek yapılan yanlış paylaşımların önüne geçilmesinde önemli rol oynayacak.

Önce oku sonra paylaş özelliği ile bir makale bağlantısını paylaşmak için düğmeye bastığında kullanıcıya ‘Bu makaleyi açmadan paylaşmak üzeresiniz. Makaleleri okumadan paylaşmak, önemli gerçekleri kaçırmak anlamına gelebilir.’ yazılı bir açılır pencere karşılıyor. Uyarı metnin altında ise ‘Makale Aç’ ve ‘Paylaşıma Devam Et’ olmak üzere iki farklı seçenek bulunacak.

Facebook bu özelliğin neden geldiği sorulduğunda: “Haber makalelerinin daha bilinçli bir şekilde paylaşılmasını teşvik etmenin bir yolunu test ediyoruz. Açmadığınız bir haber makalesi bağlantısını paylaşmaya giderseniz, başkalarıyla paylaşmadan önce onu açıp okumanızı teşvik eden bir uyarı göstereceğiz.” diyerek cevap verdi.

Bu özelliği kullanan Twitter, makale özelliği sayesinde %40 daha fazla kullanıcının makaleleri açıp okuduğunu belirtmişti. Şimdi ise bu özelliği Facebook test ediyor ve bir çalışan, testin dünya çapındaki Android için Facebook kullanıcılarının yalnızca %6’sına uygulanacağını söyledi.

Düşüncelerinizi yorumlarda biz Megabayt ekibiyle paylaşabilirsiniz.

 

OKUYUN  LG akıllı telefon kullananlara büyük şok!