Dünyanın en çok kullanılan platformlarından biri olan YouTube, yalnızca yetişkinlerin değil çocukların da kullandığı bir uyulama. YouTube’da yer alan binlerce içerikten birçoğu çocukları korumak için pek uygun değil. Bu durumu fark eden Google, çözüm olarak YouTube Kids’i geliştirdi. YouTube Kids bir süredir ABD ve Avrupa’da aktifti. Şimdi ise ülkemizde de faaliyete girdi.

YouTube Kids nedir?

YouTube Kids tamamen küçük yaştaki çocuklara özel ayrı bir uygulama gibi çalışıyor. YouTube Kids aynı zamanda YouTube’dan bağımsız olarak kendine özel bir web sitesi ve uygulamaya sahip. Platform, daha güvenli bir deneyim sunmayı hedefliyor. Filtrelenmiş içerikler ve güvenli videolarla çocuklar güzelce vakit geçirebilecekler.

Platformun içeriğinde; öğrenme, hobiler, sanat, el sanatları, YouTuberlar, aile vloggerları, müzik, dans, oyuncak ve oyun gibi kategoriler bulunuyor.

Ebeveynler, “yalnızca onaylı içerik” modunu kullanarak çocukların izlemesini istedikleri video veya kanalları seçebilme şansına da sahip. Ayrıca, isterseniz kendi filtrenizi de oluşturabiliyorsunuz. Bu modu tercih ettiğinizde, çocuklar arama butonuna erişim sağlayamıyor.

YouTube Kids ile uygun bulmadığınız içerikleri engelleyerek kişiselleştirebilirsiniz. Bir de zamanlayıcı modunu ayarlamanız durumunda çocuklara izleme süresinin bittiğini belirterek, ekran karşısındaki süreyi kısıtlıyor.

Platformda bulunan bazı içerikler

Kral Şakir

-Niloya

-Sevimli Dostlar

-Adisebaba Masalları

-Düşyeri

-Tonguç Akademi

-Kukuli (Fauna)

Siz YouTube Kids ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Çocuklar için faydalı olabilecek mi? Düşüncelerinizi Megabayt ekibiyle paylaşmayı unutmayın.

OKUYUN  Dudak uçuklatacak oyun konsolu! Altın kaplama PlayStation 5