Sosyal medya devleri, Clubhouse’un sesli oda özelliğini kendi uygulamalarına entegre etmek için uğraşıyor. Son olarak TikTok, Çin’de kullanılacak Clubhouse benzeri bir uygulama üzerinde çalışmalar yürütmeye başladı.

Son zamanlarda sosyal medya uygulamalarında bir doygunluk yaşanıyor. Yeni fikir üretiminin azalmaya başladığı görülmeye başlandı. Koronavirüs nedeniyle evlerine sıkışıp kalan insanlar, bu süreçte sosyal medya tüketimini oldukça hızlandırdı. Yeni fikirler de var ve bu fikirleri genellikle sosyal medya devleri kendi platformlarına hızla entegre ediyor. Bunun son örneklerinden biri de oldukça popüler olan Clubhouse uygulaması.

Bir çok odası bulunan, odalarda ünlü isimlerinde yer aldığı pek çok kişiyle sohbet edebilecek veya sohbetleri dinleyebilecek olanak sağlayan Clubhouse uygulaması, Facebook, twitter gibi pek çok platformların da oldukça dikkatini çekiyor. Bu iki sosyal medya devinden sonra Clubhouse’nin kullandığı konsepti kendilerine entegre etmeye çalışan başka bir sosyal medya devi ise TikTok oldu.

TikTok, Çin’de Clubhouse tarzı bir uygulamayı piyasaya sürecek

Çin, Clubhouse’u yasaklamasının ardından Çinli kullanıcılar uygulamaya alternatif çözümler aramaya başladı. Çin sosyal medya platformu TikTok’tan, sesini duyuran kullanıcılara yardım geliyor. Elde edilen bilgilere dayanarak TikTok, sohbet odaları tarzında yeni bir uygulama geliştirmeye başladı. Aslında herkesin bildiği gibi TikTok’un çatı şirketi ByteDance bu uygulamanın çalışmasını tamamladı. Ön bilgilere göre uygulamanın Çin’e özgü olacağına inanılıyor.

Şu an için uygulamanın doğrudan TikTok’a entegre bir şekilde mi çalışacağı yoksa yepyeni bir uygulama mı olacağı bilinmemekle birlikte önümüzdeki birkaç gün içinde kapalı beta testlerine başlaması planlanıyor. Hükümetin eleştirilmesini önlemek için Çin sansür sisteminin hükümet tarzı konuşmaları engellemek için sürekli olarak dinleyeceği tahmin ediliyor.

Twitter, Spaces’i test etmeye başladı

Clubhouse aniden popüler oldu, ancak çok sayıda kişinin uygulamayı kullanamaması diğer sosyal medya platformlarının kozu olmaya başladı. Örneğin Twitter, Clubhouse’a benzer bir özellik olan Spaces’ı ülkemiz dahil birçok yerde test etmeye başladı. Yakında pek çok uygulamada Clubhouse’daki gibi sesli odaların bulunmasını bekliyoruz.

OKUYUN  Facebook’a yeni dava! Olay Müslüman karşıtlığı mı?