Dünyanın en popüler müzik ve podcast platformu Spotify, sesli kitap dinlemeyi sevenler için müjdeyi verdi. Daha önce test aşamasında olan Sesli Kitap özelliği, tüm Spotify kullanıcılarına sunulacak. Popüler müzik platformu Spotify, son dönemlerde podcast konusunda yaptığı atılımların yanı sıra, birkaç aydır da Sesli Kitap özelliğini test ediyordu. Şirketten yapılan açıklamada testlerin iyi geçtiği ve sesli kitaplar için ayrı bir kategori açılacağı belirtildi. Spotify, geçtiğimiz aylarda platforma klasik edebiyattan 9 farklı kitabı eklemiş ve önemli ses sanatçılarının sesiyle kullanıcıların beğenisine sunmuştu. Spotify’ın Investor Day 22 etkinliğinde konuşan yönetici Nir Zicherman, sesli kitapları dünyanın farklı köşelerindeki kullanıcılarımızla tanıştırmak ve bu pazarı genişletmek için ellerinde önemli bir fırsat olduğunu söyledi.

Spotify sesli kitaplar özelliği ücretli mi olacak?

Spotify yöneticisi Zicherman, yakında kullanıcıların sesli kitaplarını satın alıp dinleyebileceği bir platforma dönüşeceklerini söyledi ve özelliğin kısa zamanda küresel çapta kullanıma sunulacağını belirtti. Tıpkı müzik ve podcast kategorisinde olduğu gibi sesli kitap kategorisinde de öneri algoritması olacak. Sesli kitaplar ile önemli bir gelir elde edeceği tahmin edilen İsveç merkezli şirketin, fiyatlandırma konusunda nasıl bir yol izleyeceği ise henüz bilinmiyor. Spotify Premium paket sahibi kullanıcıların, sesli kitaplar için ekstra bir ödeme yapıp yapmayacağı henüz belli değil. Ödeme konusunda bir netlik yok ancak, şirketin CEO’su Daniel Ek etkinlikte yaptığı açıklamada, birçok farklı biçimdeki sesli kitapların büyük bir fırsat olduğuna inandıklarını açıkladı. CEO, müzik ve podcast’lerin ötesine geçerek başka bir ses biçiminde büyümek istediklerini ve kullanıcıların ödeme yapacakları bir mağaza açmayı planladıklarını söyledi. Yani sesli kitaplardaki bazı başlıkların kilidini açmak için ayrıyeten ödeme yapmanız gerekebilir. Hali hazırda Spotify’da dağınık şekilde bulunan ve podcast olarak kullanıcılara sunulan sesli kitaplar var. Şirketin satın alımlara izin vermek ve sesli kitapların ayrı bir kategoride olmasını sağlamak için uygulamaya bir güncelleme yapması bekleniyor.

Spotify'da sesli kitaplar nerede?

Adım 1: Spotify hesabınızı açın veya bir tane oluşturun; ücretsizdir, kredi kartı gerekmez. Adım 2: Arama çubuğuna gidin. Bu, sayfanın üst kısmındadır. Ayrıca ekranın sol tarafındaki şeride gidebilir ve 'Ana Sayfa ve 'Kütüphane' arasında 'Ara' düğmesine basabilirsiniz. Adım 3: 'Sesli kitapları' arayın ve enter tuşuna basın. Bakın ne çıkıyor - önerilen bazı klasikler ve birkaç sanatçı olmalı Adım 4: 'Oynatma Listeleri'ne basana gelene kadar aşağıya kaydırın Adım 5: 'Oynatma Listeleri'nin karşısındaki o küçük 'tümünü gör' ifadesini görün. Bunun üzerine tıklayın