2016'da başlatılan bir programla, her Amazon Prime üyesi, favori Twitch yayıncısına ek bir maliyet olmadan Twitch Prime aboneliği sunabiliyordu. Ancak, bu programın başlangıcından bu yana, yayıncılar Twitch Prime aboneliklerinden, temel ücretli aboneliklerden aldıkları miktar kadar gelir elde ediyordu. Ancak bu durum şuanda değişiyor.

Twitch, 3 Haziran'dan itibaren Prime ödemelerini, bir Prime abonesinin konumuna ve Amazon Prime için ne kadar ödediğine dayalı olarak hesaplayan sabit bir oran modeline geçiyor. CEO Dan Clancy, bu değişikliğin, Prime üyelerine sunulan aylık Twitch aboneliğinin Twitch topluluğu için uzun vadeli ve sürdürülebilir bir avantaj olmasını sağlamak amacıyla yapıldığını belirtti.

Spotify, masaüstünde çalışacak yeni mini oynatıcısını tanıttı! Spotify, masaüstünde çalışacak yeni mini oynatıcısını tanıttı!

twitch (2)

Clancy, çoğu ülkede ödeme oranının yüzde beşten az bir oranda düşeceğini söylüyor, ancak bazı yerlerde daha dik düşüşler olacak. Örneğin, ABD'den bir izleyicinin Prime aboneliği, artık bir yayıncı için 2.50 dolar yerine 2.25 dolar değerinde olacak, yani yüzde 10'luk bir düşüş. Bir İngiltere izleyicisinden gelen bir Prime aboneliği ise 1.80 dolar değerinde olacak, ancak Türkiye'den bir izleyiciden gelen bir abonelik sadece dokuz sent ödeyecek.

Clancy, Prime aboneliklerinin platformdaki yayıncıların kazanç elde etme yollarından sadece biri olduğunu, bahşişler ve düzenli ücretli aboneliklerle birlikte geldiğini söylüyor. Ayrıca, daha küçük yaratıcılara daha büyük bir dilim vermek amacıyla tasarlanmış olan Partner Plus programında bazı değişiklikleri de duyurdu.

Editör: Enes Sapmaz