Sabit disk sektörünün önde gelen firması Seagate, HAMR (ısı destekli manyetik kayıt) teknolojisi ile 30 TB ve üzerindeki kapasiteleri sunacağını uzun zamandır söylüyordu. Seagate bu kez tarih de verdi ve t 30 TB üzerinde depolama sunan HDD’lerini 2023 yılının ortalarında piyasaya süreceğini resmen duyurdu

Qualcomm'un yeni dizüstü yongaları ortaya çıktı! Qualcomm'un yeni dizüstü yongaları ortaya çıktı!

Seagate CEO'su David Mosley, şirketin yatırımcılar ve finansal analistlerle yaptığı kazanç görüşmesinde şunları söyledi:

“HAMR teknolojisine dayalı 30 TB üzeri HDD ailemizi piyasaya sürme yolunda ilerliyor. HAMR tabanlı bu ürünlerin müşteri sevkiyatlarına gelecek yıl bu zamanlar başlamayı umuyoruz.”

2022-07-25 12_30_00-Window

Seagate’in 2. nesil HAMR platformu, 30 TB ile kalmayıp sabit disklerin kapasitesini 50 TB’ın ötesine taşıyabilecek.  Şirketin halka açık yol haritası, 2023 takviminde ’30+ TB sürücülerin’ kullanılabilir olacağını gösteriyor. Tabloda herhangi bir zaman dilimi belirtilmiş değil, fakat CEO Mosley'nin sözlerine bakarsak, bu HDD'lerin çıkışı çok uzakta değil.

HAMR, Seagate’in tüm HDD platformunda değişiklik yapmasını gerektiriyor. Medya, manyetik katman, okuma ve yazma kafaları, aktüatörler, kontrolör ve çok sayıda diğer sabit sürücü bileşeni değişime uğrayacak. Bunlar Seagate için yepyeni bileşenler olacağından, 30 TB HAMR disklerin oldukça pahalı olmasını bekleyebiliriz. Öte yandan Toshiba ve Western Digital gibi rakipler de 30 TB kapasiteli sabit diskleri için çalışmalarını sürdürüyor.

Editör: Burak Karahan