Haberdeki başlığı görünce kafanız karışmış olabilir; lakin haberde bahsedeceğimiz olay başlıkta geçen olaydan ibaret olacak. Hatırlanacağı üzere Apple, bundan birkaç hafta önce yeni bilgis...

Bu site ile dünyanın dört bir yanından doğa seslerini dinleyin! Bu site ile dünyanın dört bir yanından doğa seslerini dinleyin!

Haberdeki başlığı görünce kafanız karışmış olabilir; lakin haberde bahsedeceğimiz olay başlıkta geçen olaydan ibaret olacak. Hatırlanacağı üzere Apple, bundan birkaç hafta önce yeni bilgisayar yongaseti olarak da bilinen M1’i tanıtmıştı. Yongasetini tanıttıktan sonra da 2020 model MacBook’larını görücüye çıkarmıştı. M1 yongaseti ile ilgili test sonuçları şimdiden gelmeye başladı.

Bilindiği üzere Apple yıllardan beri kendi yongasetini üretme konusunda bir hayli yol aldı. Bundan birkaç sene önce Intel ile anlaşma yapan Apple; MacBook Air, MacBook Pro, iMac, Mac Pro, Mac mini modellerinde Intel yongasetine yer vermişti. 2020 yılıyla beraber bu kararından vazgeçen Apple, kendi üretmiş olduğu M1 yongasetine şimdilik MacBook Air, MacBook Pro ve Mac mini modellerinde yer vermeye başladı. Apple’ın yeni yongaseti M1, her ne kadar güçlü özelliklere sahip olsa da şimdilik üçüncü taraf uygulamaları da dediğimiz uygulamalarda optimizasyon sorunu yaşamakta. Kendi ürettiği uygulamalarda Intel yongasetini performans olarak geçen Apple, üçüncü taraf uygulamalarında sorun yaşamakta. Bu sorunun da üçüncü taraf uygulamalarının Apple ile anlaşma yaparak çözmesi bekleniyor. Zira üçüncü taraf uygulamaları Intel ile randımanlı olarak çalışmakta üçüncü taraf uygulamalarının M1 ve sonrası içinde uyarlanabilir olması gerekiyor. Zira M1; ARM tabanlı yani standart AMD ve Intel yongasetlerinden farklı bir altyapıya sahip. Taşınabilir cihazların yongasetlerinin çoğu ARM tabanlı. Hatırlanacağı üzere Microsoft, Windows için ARM’ye yeşil ışık yakmamıştı.

M1 Yongasetinin Windows 10’da Hızlı Çalıştığı Ortaya Çıktı!

Ortaya çıkan bilgilere göre Apple’ın M1 yongaseti, Windows 10’u; Microsoft'un kendi cihazından bile daha hızlı çalıştırmakta. Bununla ilgili olarak karşılaştırma videosu yayınlandı. ARM tabanlı Mac mini'nin, Geekbench testlerinde Microsoft'un Windows 10’lu Surface Pro X'inden daha iyi puan aldığı görüldü. YouTuber Martin Nobel tarafından bu hafta itibariyle bir karşılaştırma videosu paylaşıldı ve Mac mini'nin tek çekirdek testinde Surface Pro X'ten neredeyse 2 kat daha hızlı olduğu ortaya çıktı. Geekbench tarafından gerçekleştirilen testte, ARM tabanlı M1 yongasetli Mac mini; Window 10’da yaklaşık 5.000 puan alırken, Surface Pro X; 3.113 puana ulaştı. M1 yongasetiyle ilgili olarak Apple, her şeyin Microsoft’a bağlı olduğunu söylemesine rağmen Microsoft'un henüz M1 yongasetini destekleyip desteklememe konusunda açıklama yapmadığı bir ortamda çıkan sonuçlar herkesi şaşkına çevirmiş oldu. Apple Yazılım Mühendisliği Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi, "Bu gerçekten Microsoft'a kalmış" dedi. Federighi, "Windows'un ARM sürümünü çalıştıracak x86 uygulamalarını destekleyen temel teknolojilere sahibiz. Kullanıcıların Mac'lerde bu uygulamaları çalıştırması için bu teknolojiyi lisanslamak ve Microsoft'un bir karar alması gerekiyor. Mac'ler bunu kesinlikle yapabilir" şeklinde konuştu. Anlaşılan Apple ve Microsoft, M1 yongaseti ve sonrası için -Bu karar tamamen Apple’a bağlı eğer Apple tekrar Intel’e dönmez veya cihazlarını seçmeli yongaseti ile sunmazsa-  ortak çalışırsa Windows 10 ve üçüncü taraf uygulamalarında da daha başarılı işler yapmış olacak. Öncelikle Microsoft’un ARM’yi desteklemesi ve Apple ile iş birliği yapması gerekiyor.