AKINCI TİHA'nın kamerası ile görüntülenen felaket, ayrıca meteorolojik zorlukları da gösterdi. Deprem bölgesi üzerindeki sert hava şartları nedeniyle depremin ilk günü görüntü alınmasına engellere neden oldu, ancak Bayraktar'ın AKINCI TİHA'sı, en küçük bir görüntü veris fırsatına erişebilmek için zorlu hava şartlarında saatlerce süren uçuşlar gerçekleştirdi. 

iha deprem görüntü (1)

Depremin ilk günlerinin ardından ise görev uçuşu yapan Bayraktar AKINCI ve Bayraktar TB2 insansız hava uçaklarının sayıları da artmaya başladı.

iha deprem görüntü (2)

Depremin ilk gününden itibaren TSK, İçişleri Bakanlığı ve Baykar’ın bünyesinde bulunan Bayraktar AKINCI ve Bayraktar TB2’ler kriz masasına hasar tespiti, arama kurtarma desteği ve koordinasyon faaliyetleri için kesintisiz olarak anlık görüntü ve veri sağlamaya devam ediyor.

iha deprem görüntü (3)

4 gün öncesinde, sahada kullanıma sunulan Baykar Hızlı Haritalama Podu entegre edilmiş 3 adet Bayraktar TB2 İHA, deprem bölgesindeki hasar tespiti gerçekleştirmek için yüksek çözünürlüklü görüntü almaya başladı ve 9 Bayraktar AKINCI ile 22 Bayraktar TB2, yoğun olarak bölgedeki görev uçuşlarına hala devam ettiği belirtiliyor. 

Vikipedi son on yıldaki ilk tasarım güncellemesini aldı Vikipedi son on yıldaki ilk tasarım güncellemesini aldı

iha deprem görüntü (5)

Editör: Enes Sapmaz