İngilizce Vikipedi'nin 22. doğum gününden (15 Ocak) hemen sonra gelen güncellenmiş arayüz, kullanılabilirliğe öncelik veriyor ve herkesin bilgiye erişmesini, keşfetmesini ve bilgi paylaşmasını kolaylaştırmak için Wikipedia deneyimini modernleştiriyor. 

Yeni yapılan arayüz güncellemesi aslında çoğu yönüyle eskisiyle benzer ancak bazı sorunları ortadan kaldırıyor. Yeni bir yapışkan başlık, arama ve makale bölümlerine hızlı erişim sağlarken, henüz arama sırasında karşınıza önerileri resimler ve açıklamalar ile birlikte çıkaran arama kısmı da oldukça kullanışlı.

Diller arasında geçiş yapmak artık daha kolay ve içindekiler tablosu, içerikte gezinmenize yardımcı oluyor.

TechCrunch ayrıca daha küçük ince ayarlara da işaret ediyor. Katlanabilir bir kenar çubuğu, okurken dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmanıza olanak tanır. Gözlerinizin üzerindeki yükü azaltmak için varsayılan yazı tipi boyutu da daha büyüktür.

searchbar-english

Güncelleme dün İngilizce Vikipedi'de kullanıma sunuldu ve şimdiden tüm masaüstü kullanıcıları için Wikipedia'nın 318 aktif dil sürümünün %94'ünde yayında. 

Wikimedia Vakfı’ndan tasarım değişikliğiyle ilgili şu açıklama yapıldı:

"Wikipedia masaüstü güncellemesi, Wikimedia Vakfı'nın, insanların dünyanın bilgisine kolayca erişmesine yardımcı olmak için yaptığı en önemli iyileştirmelerden biridir ve gezegendeki herkesin, nerede olurlarsa olsunlar bilgiye ücretsiz ve eşit erişime sahip olmasını sağlama misyonumuzu destekler niteliktedir. Wikimedia Foundation'ın Baş Ürün ve Teknoloji Sorumlusu Selena Deckelmann,"Değişiklikler, insanların inanılmaz gönüllülerimizin çalışmalarını bulmasını ve bunlardan öğrenmesini kolaylaştırıyor. Bu özellikler, son 22 yılda milyonlarca insanın güvenmeye başladığı basit ve anlaşılır hissi korurken, giderek çeşitlenen kitlemizin ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan dünyanın her yerinden okuyuculardan ve gönüllülerden alınan geri bildirimlerle oluşturuldu.” dedi.

Masaüstü güncellemesi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli yeni özellikler sunar: 

Oyunların, filmlerin, animelerin ve daha fazlasının kokusunu almanızı sağlayacak teknoloji: Aroma Shooter Oyunların, filmlerin, animelerin ve daha fazlasının kokusunu almanızı sağlayacak teknoloji: Aroma Shooter
  • Artık Wikipedia'da makaleleri bulmayı kolaylaştıran resimlerden ve açıklamalardan yararlanan ve teste dayalı kullanıcı aramalarında yüzde 30'luk bir artış sağlayan gelişmiş bir arama deneyimi
  • Çok dilli okuyucuların ve editörlerin tercih ettikleri dili daha hızlı bulmalarını ve 300'den fazla dil arasında geçiş yapmalarını sağlayan, daha belirgin bir şekilde yerleştirilmiş dil değiştirme araçları 
  • Arama, Sayfa adı ve oturum açmış kullanıcılar kaydırdıkça hareket eden Bölümler gibi yaygın olarak kullanılan bağlantılara sahip güncellenmiş bir yapışkan başlık. Bu, kullanıcıların okumaya ve düzenlemeye odaklanmasını sağlar ve kullanıcı testlerinde kaydırma oranının yüzde 15'in üzerinde azaldığını göstererek kaydırma yorgunluğunu azaltır.
  • Makaleyle ilgili bağlam ve okuma deneyimi boyunca gezinme yeteneği sağlayan bir içindekiler tablosu
Editör: Burak Karahan