CES 2023'te sergilenen teknolojik gelişmeler arasında öne çıkan Japon geliştirici Aromajoin , Dijital Koku Teknolojisi "Aroma Shooter"ı sergiledi. Aromajoin kendisini “donanım, yazılım ve malzeme teknolojisinin uyumuna dayalı en iyi dijital koku ürünlerini” geliştirmek olarak tanımlıyor.

AromaPlayer uygulamasıyla uyum içinde çalışan Aroma Shooter, "aromaları dijitalleştirebilir ve metin, resim ve ses olarak yeni bir iletişim kanalı oluşturabilir."

2022 yılında, Türkiye Google'da en çok neleri arattı? Icardi'den dolara işte en çok aratılanlar 2022 yılında, Türkiye Google'da en çok neleri arattı? Icardi'den dolara işte en çok aratılanlar

Cihaz, Aroma Kartuşlarını kullanan bir aroma difüzörüne sahiptir . Katı hal kartuşu 3 aya kadar dayanır ve 0,1 saniyenin altında 100 koku arasında geçiş yapılabilir ve karışım koku permütasyonları sunar.

Yukarıdaki videonun da gösterdiği gibi, kullanıcılar Aroma Shooter'ın 100'den fazla kokusunu bir TV şovu, VR oyunu veya Quintessential Quintuplets veya Cyberpunk: Edgerunners gibi anime ile senkronize olarak yüzünüze koku patlatacak şekilde programlayabilir.  Merak edenler için QQ için öne çıkan kokular kiraz çiçeği, üzüm ve şeftalidir. Edgerunners gösteri klibi duman, karamel, kahve ve karanfil tomurcuğunu içeriyordu. 

Teknolojinin geçerken etkileyici olduğunu düşünsem de, onun günlük pratik kullanımına pek inanmıyorum.  

Şimdi 998 ABD Doları karşılığında kitle fonlaması yapan Aromajoin'in Aroma Shooter ürünü, 54 ABD Doları karşılığında kullanılabilen yeniden doldurma kartuşlu altı Aroma Kartuşu ile birlikte çıkacak.