Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Resmi Gezete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, şirketlerin sıfır satın aldığı otomobili 6 ay ve 6 bin km dolmadan satışının yasaklanması yasası ile piyasalardaki fırsatçılığın önüne geçilmesi amaçlanıyor. İkinci el otomobil piyasasının öneml platformlarından olan Sahibinden.com da bu düzenlemenin ardından bazı yeni kısıtlamalar ve özelliklerini platforma ekleyeceğini duyurdu.

Sahibinden.com'da sadece yetkili bayiler sıfır otomobil satabilecek

Sahibinden.com platformunda alınan karar doğrultusunda artık platformda sadece otomotiv markalarının yetkili bayileri "sıfır" otomobil satışı yapabilecek. Bu yetkili satılıların dışındaki satıcılar sadece ikinci el araç satışı yapabilecek ve kilometresi 6 bin km'den düşük olan otomobil ilanlarına izin verilmeyecek.

Sahibinden, bu yeni kısıtlama ve ekleyeceği diğer özellikler 15 Eylül tarihinde devreye alınacağını açıkladı.

Tesla, ilk Cybertruck'ını üretti! Tesla, ilk Cybertruck'ını üretti!

ikinci-el-otomobil

Güncel fiyat listesi özelliği ekleniyor

Platformun getireceği diğer bir yenilik ise ilan detay sayfasında satıcının araç için belirlediği fiyatın yanında "2022 Güncel Liste Fiyatı" da gösterilecek. Bu özellik sayesinde ilanına baktığınız satıcının istediği fiyatı ile aracın sıfır güncel fiyatını karşılaştırarak daha kaliteli bir alışveriş deneyimi elde edilebilecek. Fiyatlar konusunda gelen bu özellik ile tüketicinin daha doğru tercihler ve karşılaştırmalar yapma şansı olacak.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve yasalaşan düzenleme, Türkiye'de şirketlerin sıfır satın aldığı otomobilleri  6 ay ve 6 bin km dolmadan satışını yasaklamıştı. Vatandaşlar için ise bir düzenleme henüz mevcut değil. Sahibinden.com ise yeni düzenlemeyle vatandaşlar da "sıfır" ve 6 bin km altında ilan yayınlayamacak.

Sahibinden.com CEO’su Burak Ertaş yeni düzenlemeyle ilgili şu açıklamalarda bulundu:

"Son dönemde sıfır ve ikinci el araç ticaretinde yaşanan sıkıntıları ve konuyla ilgili Ticaret Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilen düzenlemeleri dikkatle izliyoruz. Türkiye'nin sahibinden.com’u olarak biz de platformumuzun işleyişini bu düzenlemelerle uyumlu hale getiriyoruz. 15 Eylül'de devreye alacağımız bu değişikliklerin kullanıcılarımızın araç alım satım deneyimlerini daha da şeffaf hale getireceği inancındayız."

CEO Burak Ertaş, son dönemde tartışılan bir konuya da açıklık getirdi. Ertaş,  satılık araç ilanlarında satış fiyatını, ilanı girenlerin belirlediğini, kendilerinin fiyatlara herhangi bir müdahalelerinin bulunmadığını belirtti.

Bu bağlamda, Sahibinden.com'un getireceği kısıtlamalar ve yeni özellikleri şöyle özetleyebiliriz:

  • Sahibinden.com üzerinde artık sadece otomotiv markalarının yetkili bayileri sıfır motorlu kara taşını ilanı verebilecek.
  • Yetkili bayi dışındaki satıcılar sadece ikinci el olaral ilan verebilecek ve araç kilometresi en az 6000 km olarak girilebilecek.
  • İlan bilgilerinde aracın durumunu gösteren “Sıfır” veya “İkinci El” ifadesi, sıralamada “Kilometre” bilgisinin önüne alınacak. Bu sayede alıcılar bu bilgiyi daha net görebilecek.
  • İlanların detay sayfasına, ilanı veren kişinin istediği fiyatın yanı sıra aynı modelin distribütörü tarafından belirlenen 2022 Güncel Liste Fiyatı gösterilecek.
Editör: Burak Karahan