Koronavirüsün kaynağı ile ilgili net bir bilgi olmadığından dolayı iddialar devam ediyor. Kesin nedeni tam olarak bilinmese de, genel olarak yarasalardan bulaştığı yönünde biliniyor. Durum böyle olsa da çeşitli araştırmalar, kaynaklar ve bazı bilim insanlarının virüsün kaynağına dair şüpheli yaklaşımları devam ediyor.

Bu konuda şüpheli olan birçok kişi, Sars-CoV-2’nin kaynağı olarak Wuhan’daki laboratuvarı gösteriyor. Trump dönemindeki iddialardan biri ise koronavirüsün insan yapımı olduğuydu ancak sonrasında Wuhan’da araştırma yapan DSÖ yetkilileri bu ihtimalin olması olmadığını belirtmişti.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC)’nin Trump dönemindeki başkanı Virolog Robert Redfield, konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak farklı bir görüş belirtti. Redfield, Sars-CoV-2’nin laboratuvarda oluşturulduğunu ifade ederek, virüsün hızlı bir şekilde yayılmasından dolayı, laboratuvar sızıntısının başlangıç noktası olduğunu iddia ediyor. Ek olarak da, söz konusu olan laboratuvarda virüse insandan insana bulaşma yeteneklerinin öğretildiğini iddialarına ekledi.

Biden yönetimdeki yetkili isimler, bazı iddialar ortaya atarak araştırmalara başlamıştı. Joe Biden, elde edilen verilerin rapor edilebilmesi için yetkililere 90 günlük bir süre verdi. Söz konusu raporu bu yaz sonunda  yayımlanması bekleniyor. Siz bu iddialar ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Megabayt ekibiyle paylaşmayı unutmayın.

OKUYUN  İşte Türkiye'de en çok görülen koronavirüs mutasyonları