Araştırmacıların Science Advances dergisinde bu hafta yayınladığı bir makalede, yumuşak, hafif ve şeffaf implant, bir posta pulu büyüklüğünde ve biyolojik olarak parçalanabilen polimerler ve metallerden yapıldığı duyuruldu.

İlk deneyler, implantın bir laboratuvar faresinin kalbine yerleştirilip, doğru veriler alabileceğini ve ardından güvenli bir şekilde çözülüp vücut tarafından emilebileceğini gösterdi.

Chicago'daki Northwestern Üniversitesi'nde deneysel bir kardiyolog ve biyomedikal mühendisliği profesörü olan kıdemli araştırmacı Igor Efimov, implantın kalp krizi, ameliyat veya başka bir tedavi sonucu kalp ritmi komplikasyonları geliştiren hastalar için bir umut olacağını söyledi. Efimov, bu hastaların artık yapışkan sensörler takmaları ve doktorların iyileşen kalplerini takip edebilmeleri için hantal bir monitör taşımaları gerekmediğini söyledi.

Yeni implant, bir kişinin kalp ameliyatı veya prosedürü sırasında yerleştirilebilir. Efimov, elektrotlar ve optik sensörler aracılığıyla veri sağlayacağını ve hatta meydana gelen herhangi bir düzensiz kalp ritmini düzeltmek için bir elektrik sarsıntısı verecek şekilde donatılabileceğini söyledi.

Google'dan metan kirliliğine yapay zeka çözümü! Google'dan metan kirliliğine yapay zeka çözümü!

Efimov, "Diyelim ki birisi kalp ameliyatı geçirdi. Kalp ameliyatından sonra hastaların yaklaşık %30'u atriyal fibrilasyon [a-fib] alacak" dedi.

"Gereken süre boyunca implante edilebilen ve sonra çözülebilen bir elektronik cihaz yaratmak istiyoruz."

Editör: Enes Sapmaz