Donanemab, klinik olarak gerilemeyi %35'e kadar yavaşlatarak, Alzheimer hastalığına sahip kişilerin alışveriş yapma, ev işleri, finans yönetimi ve ilaç alma gibi günlük aktivitelerini sürdürmelerine olanak sağlayacağını belirtti.

İlaçla yapılan bir denemenin sonuçlarına göre, Alzheimer Araştırmaları UK, hastalığın "tedavi edilebilir" hale gelebileceği yeni bir döneme girdiğimizi belirtiyor.

Bilim insanları kağıt atıklarından ağrı kesici üretmeye başladı! Bilim insanları kağıt atıklarından ağrı kesici üretmeye başladı!

İngiltere'deki sağlık harcama denetleme kuruluşu olan Ulusal Sağlık ve Bakım Mükemmellik Enstitüsü (NICE) ise ilacın NHS'de kullanılıp kullanılamayacağını değerlendirmeye aldı. Alzheimer Derneği, donanemab gibi tedavilerin hastalığı ileriki dönemlerde astım veya diyabet gibi kronik hastalıklarla karşılaştırılabilir hale getirebileceğine inanıyor.

beyin (3)

Donanemab, Alzheimer hastalığına sahip kişilerin beyinlerinde biriken bir protein olan amiloid plağını temizleyerek işlev gösteriyor. Araştırmacılar, ABD ilaç devi Eli Lilly tarafından üretilen donanemabın güvenilirlik ve etkinliğini inceleyen TRAILBLAZER ALZ-2 adlı bir denemenin sonuçlarını yayınladılar.

Araştırmacılar, erken evre Alzheimer hastalığına sahip yaklaşık 1.800 kişiyi inceledi ve bunların yarısına kan dolaşımına aylık olarak donanemab enjekte edildi, diğer yarısına ise 18 ay boyunca plasebo verildi. Çalışma, 76 haftalık tedavi sürecinin ardından, beyin taramalarında düşük veya orta düzeyde tau adlı bir protein seviyesi gösteren erken Alzheimer hastalarının klinik gerilemesinin %35.1 yavaşladığı sonucuna vardı. Bu proteinün farklı seviyelerine sahip olan kişiler için sonuçlar birleştirildiğinde, hastalık ilerlemesi %22.3 yavaşladı.

Editör: Enes Sapmaz