Bilim insanları, 50'den fazla kanser türünü tespit edebilen bir kan testinin başarılı bir şekilde geliştirilmesi halinde teşhisi hızlandırabileceğini ve "binlerce hayatın kurtarılmasına yardımcı olabileceğini" söyledi. Galleri testi, adı verilen test, Oxford Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, binlerce NHS hastasını içeren bir denemede oldukça fazla umut vaat ediyor.

İngiltere veya Galler'deki denemede şüphelenilen semptomlarla hastaneyi ziyaret eden 6.238 kişiden, test 323'ünde kanser belirtileri tespit edebildi ama bu hastalardan sadece 244'üne daha sonra kanser teşhisi kondu.

kanser_nasil_olusur_16447

Araştırmacılar, genel olarak, kan dolaşımında dolaşan tümör DNA'sının parçalarını saptayan testin, kanseri %66 oranında doğru bir şekilde ortaya çıkardığını buldu. Testin doğruluğu aynı zamanda kanserin evresine de bağlıydı. Çok erken evre (evre I) tümörler için %24'ten ileri hastalık (evre IV) için %95'e kadar doğruluk oranları arasında değişiyordu.

Hardvard, kalp kapakçığı için sentetik bir çözüm geliştirdi! Hardvard, kalp kapakçığı için sentetik bir çözüm geliştirdi!

Çalışmanın bulguları, Chicago'daki American Society of Clinical Oncology konferansında sunuldu ve The Lancet Oncology dergisinde yayınlandı.

Editör: Enes Sapmaz