Netflix'in uzun süredir üzerinde çalıştığı ve bu yılın sonlarına doğru kullanıcılara sunacağı reklamlı abonelik paketiyle ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor.

Tüm dünya ve Türkiye'nin en popüler dizi-film platformları arasında yer alan Netflix, son dönemde yaşadığı kullanıcı kaybını azaltmak için daha uygun fiyatlı ve reklamlı bir abonelik seçeneği sunacağını açıklamıştı. Bu abonelik seçeneğiyle ilgili bir geliştirici, Netflix'in kodları arasında bir bilgiye ulaştı.

İçerikler indirilemeyecek

Steve Moser isimli bir geliştirici, Netflix'in kodları arasında, yeni abonelik sistemiyle ilgili önemli bir detay yakaladı. Kodlar arasında yer alan metin belgesine göre Netflix'in reklamlı abonelik paketi, içeriklerin indirilmesine izin vermeyecek. Yani kullanıcılar Netflix'i bu abonelik paketiyle sadece çevrimiçi olarak kullanabilecek. Yani internet bağlantınız yoksa Netflix izleyemeyeceksiniz.

Daha önce Netflix CEO'su Ted Sarandos, yılın başlarında yaptığı bir açıklamada, reklamlı abonelik sisteminin standart abonelikten farkları olacağını söylemişti. Yani aslında reklamlı abonelik, standart aboneliğin özellikleri kırpılmış, daha ucuz bir hali olarak düşünülmeli. Yavaş yavaş da bu kırpılan özellikleri görmeye başlıyoruz. 

Reklamlı abonelik sisteminin Netflix'te yıl sonunda ya da 2023 başında kullanıcılara sunulması bekleniyor. Reklamsız abonelikten ucuz olacak yeni abonelik sisteminin fiyatı konusunda detay bulunmuyor.

netflixrekalmlı

Spotify, sevdiğiniz müzik tarzını yapay zeka sayesinde keşfedecek! Spotify, sevdiğiniz müzik tarzını yapay zeka sayesinde keşfedecek!

Reklamlı abonelikte tüm dizi ve filmler bulunmayabilir

Netflix yöneticileri ve yatırımcıların katıldığı toplantıda konuşan Netflix CEO’su reklamlı ve daha uygun fiyatlı paketin kullanıma hazır olduğunu belirtti. Ancak daha sonra yaptığı açıklama tartışmalara sebep oldu:

“Bugün, insanların Netflix'te izlediklerinin büyük çoğunluğunu reklam destekli katmana dahil edebiliriz. Hakkında stüdyolarla konuştuğumuz, platformda olmayan bazı şeyler var. Ama ürünü bugün piyasaya sürersek, reklam katmanındaki üyeler harika bir deneyim yaşarlar. Bazı ek içerikleri temizleyeceğiz, ancak kesinlikle hepsini değil, ancak bunun iş için önemli bir engel olduğunu düşünmüyoruz.”

Yukarıdaki açıklamada da okuduğumuz gibi Netflix içeriklerinin tamamının değil de büyük çoğunluğunun bu reklamlı pakete dahil edileceğine dair önemli sözler var. Netflix’in eş CEO’su Spencer Neumann’da bu açıklamalara katıldığını belirtmiş durumda. 

Netflix’in reklamlı abonelik paketinde hangi içeriklerin bulunmayacağı ise bilinmezliğini koruyor.

Netflix'in yaptığı bu hamle konusunda sizin görüşleriniz neler? Reklamlı ve bazı özellikleri kırpılmış bir Netflix aboneliği daha ucuz olduğu için tercih eder misiniz?

Editör: Burak Karahan