Geçtiğimiz haftalarda bir Rus tarafından sırtına bir makineli tüfek yerleştirilmiş robot köpeğin haberini sizlerşe paylaşmıştık. Yine Rusya'ya gidiyoruz fakat bu kez daha profesyonel bir çalışmayla karşı karşıyayız. Boston Dynamics'in ikonik robot köpeği Spot'u taklit eden başka bir robot köpek, güçlü askeri silahlarla donatıldı. The Army 2022 askeri fuarında gösterilen robot köpeğin sırtında bir roketatar var.

Robot köpeği Aliexpress'ten satın alabilirsiniz

Rusya'nın Moskova kendi yakınlarındaki Kubinka'da Uluslararası Askeri Teknik Forumu "Army 2022 askeri fuarında karşımıza çıkan ve bir ninja gibi siyah bir kamuflaj giydirilen, sadece gözlerini gördüğümüz robot köpek oldukça dikkat çekti. Üzerindeki kıyafet nedeniyle robotun kendisi hakkında bilgi edinmemizi zorlaştırsa da, Twitter'da birçok kullanıcı, Amazon'da ve Aliexpress'te yaklaşık 3.750 dolara satılan bir robot köepk olduğunu belirtti.

Cyberpunk lensler gerçek oluyor! Uzaktan cihaz kontrol edebilecek Cyberpunk lensler gerçek oluyor! Uzaktan cihaz kontrol edebilecek

Rusya'nın devlete ait haber ajansı RIA Novosti , yaratıcıları tarafından M-81 olarak adlandırılan robot köpeğin görüntülerini paylaştı. Robotun arkasında, Moskova'da bir hafif makineli tüfekle donatılmış bir AliExpress robot köpeğinin yakın tarihli bir örneğine benzer şekilde, robotun kendisinden daha uzun bir RPG-26 roketatar var.  M-81'in geliştiricilerine göre robot, "Hedefli atış ve silah taşıma yeteneğine sahip robotlara iyi bir örnek." konumunda. Robotun ayrıca keşif, geçiş, acil durum bölgelerine moloz ve ilaç teslimatı gibi durumlarda da kullanılabileceği belirtiliyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de fuara katılarak, yaptığı konuşmada Rusya'nın silahlarının diğer ülkelere göre daha gelişmiş olduğunu söyleyerek övündü.

Devlet Başkanı Vladimir Putin açıklamasında şunları söyledi:

 "Yüksek hassasiyetli silahlardan ve robotlardan, yeni fiziksel ilkelere dayanan savaş sistemlerinden bahsediyoruz. Bunların çoğu, yabancı meslektaşlarından yıllar, hatta belki de on yıllar önce ve taktik ve teknik özellikler açısından önemli ölçüde üstün" 

Editör: Burak Karahan