ABD’de oldukça ilginç bir olay yaşandı. Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla, ABD hükümetine olan kredi borcunu erken ödediği için ceza aldı. Elon Musk yaptığı açıklamada ise bu cezayı göze alarak erken ödeme yaptıklarını belirtti.

Elektrikli araç dünyasının lideri Tesla, ABD Enerji Bakanlığı’ndan aldığı destek kredisini erken ödediği için ceza aldı. Genelde bu tip haberlerin konusu ‘krediyi ödemediği’ için ceza alması olurken, bu kez bunu tersi yaşandı.

465 milyon dolarlık krediyi, sözleşmede belirtilen tarihten dokuz yıl önce ödeyen Tesla, 2030’da ödemesi gereken cezayı erken ödediği için “erken geri ödeme cezası” aldı.

Elon Musk, bunun nedeninin, aldığı kredinin devletin belirlemiş olduğu zorlu koşullarla değerini kaybetmesi olduğunu belirtti. Elon Musk konuyla ilgili açıklamasını yine Twitter hesabı üzerinden yaptı.

Şirketin kurucusu Musk, “2010/2011’de ABD Enerji Bakanlığı kredisinden dersimizi aldık. ABD hükümetinin belirlemiş olduğu ağır şartlar, alınan paranın değerini aşıyor. Bu yüzden aldığımız krediyi, erken ödeme cezasına rağmen bu kadar erken ödedik” şeklinde açıklama yaptı. Elon Musk’ın “ABD Enerji Bakanlığı kredisinden dersimizi aldık” sözlerinden dolayı, Avrupa Birliği’nden alacağı fonu reddetmesinde de ABD’de karşılaştığı bürokratik sorunların etkisi olduğu düşünülüyor.

 

OKUYUN  Volkswagen tüm dünyayı kandırdı! 1 Nisan şakası çıktı...