Hyundai Motor, geçtiğimiz yıllarda konsept tasarım olarak tanıtılan Hyundai 45’e çok benzeyen Ioniq 5 adlı uzun zamandır beklenen elektrikli otomobilin lansmanı yapıldı. 4 farklı motora ve çekiş sistemine sahip 480 km menzile sahip Ioniq 5’in önümüzdeki birkaç ay içinde piyasaya çıkması bekleniyor.

Güney Koreli otomobil devi Hyundai Motor, uzun zamandır beklenen yeni elektrikli modeli Ioniq 5’i tanıttı. Dijital sürümde, Ioniq 5’in EGM-P platformunu temel alan yeni mimarisi ve özellikleri açıklandı.

480 kilometre seyir menziline sahip olan Ioniq 5, 2 farklı batarya seçeneği ile donatıldı. Yeni modelini bu yılın ortalarında piyasaya sürmesi bekleniyor. Otomobil devi, öne çıkan teknik özellikleriyle Ioniq 5’in fiyatını açıklamadı.

Yeni Hyundai Ioniq 5, 45 EV konsept otomobiline çok benziyor

Hyundai Motor, 2019 yılında metalik detaylarla konsept otomobili Hyundai 45 EV’yi piyasaya sürdü ve otomobil tutkunlarının ilgisini başarıyla çekti. 45 EV tamamen bir konsept otomobil olduğundan, hiç kimse tasarım ve ekipmanı elinizde tutmayı ve gerçek bir model olmayı beklemiyor, ancak Hyundai şaşırtıcı bir hamle yaparak Hyundai 45’e çok benzeyen Ioniq 5’i piyasaya sürdü.

Yeni Ioniq 5, donanım ve konfor açısından birçok özellik vaat ediyor. Ioniq 5’in tasarımı başarılı aerodinamiğe sahiptir ve son derece modern ve şık bir otomobil yaratmak için fütüristik detaylarla desteklenmiştir. Aslında yeni Ioniq 5, Volkswagen’in elektrikli otomobil ID 4’e göre yüksek bir avantaja sahip, hatta iki modelin boyutları birbirine çok yakın.

 

Ioniq 5, 2’si arkadan çekişli ve 2’si dört tekerlekten çekişli olmak üzere 4 farklı çekiş sistemine sahiptir. Bu seçeneklerdeki tüm motorlar 350 Nm tork üretir ve 58-73 kWh gücündeki bataryalardan enerji alıyor.

Arkadan itişli motorların arasında 125 ve 165 kW’lık motorlar bulunuyor. 125 kW’lık motor 7,4 saniyede 0 kilometreden 100 kilometre hıza çıkarken, 165 kW’lık elektrik motoru bu süreyi 8,5 saniyede tamamlıyor. Önde ve arkada iki farklı elektrik motoru bulunan 4 çeker sistemde 120 kW motor 6.1 saniyede 0’dan 100 kilometreye, 155 kW motor ise 5.2 saniyede bu hıza ulaşıyor.

OKUYUN  Suzuki, Vitara ve SX4 S-Cross modellerini Türkiye'de piyasaya sürdü!

Yüzde 70 güce ulaşmak sadece 18 dakika sürüyor

Şarj etme konusunda da iddialı olan Hyundai otomobilleri, sürücünün tercihlerine göre sırasıyla 400 ve 800 volt olmak üzere iki farklı şarj çıkışı sağlayabiliyor. 350 kW gücü destekleyen bir şarj istasyonunda, şarj oranını yüzde 10’dan yüzde 80’e çıkarmak yalnızca 18 dakika sürüyor.

Ioniq 5 sadece motorunu değil teknik donanımını da kendine çekti. Örneğin, sürüş mesafesini artırabilen son derece çevre dostu bir seçenek olan Ioniq 5’in çatısına Vision Roof adı verilen opsiyonel bir güneş paneli yerleştiriliyor.

Ioniq 5 ayrıca HDA 2 adlı sürüş asistanı, şerit takip sistemi, uyarlanabilir hız sabitleyici ve sürücü için Bluelink’i destekleyen bir multimedya sistemi gibi birçok güvenlik önlemine sahiptir.