Formula 1’in ticari haklarının yakında Suudi Arabistan tarafından satın alınacağı iddia edildi. 2017’de Bernie Ecclestone’un 40 yıllık haklarını satın alarak Formula 1’in ticari hak sahibi olan Liberty Media ile ilgili oldukça flaş bir iddia ortaya atıldı.

İsviçreli medya kuruluşu Blick, Liberty Media’nın Formula 1’e olan ilgisini kaybettiğini ve F1’in ticari haklarını Suudilere satmak istediğini yazdı. Bunun bir sonucu olarak da Asya ve Orta Doğu bölgesinde düzenlenen yarışlarda bir artış olabileceği bildirildi. Bu yıl zaten toplamda 3 yarış Orta Doğu’da yapılmış olacak.

Blick’ten Roger Benoit, “Suudiler para dolu bavullarıyla Amerikalılardan Formula 1’i devralmak için kapıdalar” ve Formula 1 el değiştirirse “Şovu Asya bölgesine daha da fazla taşıyacaklar” diye yazdı.

Finansal nedenlerden dolayı F1 takvimine eklenen Suudi Arabistan ve Katar gibi yarışlar giderek artıyor. Bununla birlikte F1’in kalbi olarak anılan Avrupa’da artık yarış sayıları azalıyor. Hockenheim ya da Nürburgring gibi efsane pistlerde artık yarış düzenlenmiyor.

Raporda ayrıca Liberty Media’nın Formula 1’in kontrolünü ele geçirdiklerinden beri grid kızlarını kullanmaktan vazgeçmek ve yarışların başlangıç ​​zamanını saati 10 dakika geçe değiştirmek dışında pek önemli bir değişiklik yapmadığından bahsediliyor.

Formula 1 Suudilerin eline geçerse, ülkenin insan hakları sicili nedeniyle büyük tepki çekeceği kesin.

OKUYUN  Yeni Mini Countryman otomobil tutkunlarını büyüleyecek!