Siber dolandırıcılıkta her gün yeni yöntemler geliştirilmeye devam ediyor. Bunlardan en çok kullanılanları da popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp üzerinden yapılanlar.

WhatsApp’ın temasından sıkılan kullanıcılar uygulamanın renklerini değiştirmek için “pembe tema” tuzağına düşmeye başladı. Sohbet gruplarında “pembe WhatsApp” güncellemesi gibi görünen kötü amaçlı bir dosya bağlantısı paylaşılmaya başlandı.

Sözde “pembe tema” WhatsApp’ın artık monoton hale gelen yeşil rengini, pembe renge dönüştürmeyi vaat ediyor. Ayrıca kullanıcılara uygulamanın önceki sürümlerinde olmayan bazı yararlı özelliklere sahip olacakları yalanlarını da sıralıyor.

Bu sahte “pembe tema” bağlantısına tıklayan veya dokunan kullanıcıların hesabı ve kişisel verileri korsanların eline geçebilir. Bu bağlantıya tıklayarak telefonunuzu bilgisayar korsanlarının erişimine açık hale getiriyorsunuz.

Bu tuzağa düşenler ne yapmalı?

Eğer bilerek ya da bilmeyerek bu “Pembe WhatsApp” tuzağına düştüyseniz , ilk yapmanız gereken şey Pembe WhatsApp’ı silmek. Ayrıca hesabınızdan tüm cihazların bağlantısını kesmeniz, tarayıcınızın önbelleğini temizlemeniz ve tüm uygulamaların izinlerini kontrol etmeniz gerekiyor.

Pembe WhatsApp gibi korsan yazılımların sisteminize gizlenmesi ihtimali de var. Bu yüzden kurtulmanız daha da zor hale gelebiliyor. Siz siz olun bu tip “şüpheli bağlantılara” tıklamayın.

Konuyla ilgili yorumlarınızı aşağıya yazarak Megabayt ekibiyle paylaşabilirsiniz.

OKUYUN  Beklenen özellik WhatsApp'a geliyor! Geç bile kaldı...