İlk olarak Reddit platformunda ortaya çıkan ve silahla Pokemon avladığımız bir oyun için Nintendo devreye girdi. Dragon isimli geliştiricinin eğlence amaçlı geliştirdiği oyun ile ilgili her şeye erişim yasağı getiriliyor.

Dev Japon şirket Nintendo, silahlarla Pokemon avlanan bu oyunun ortaya çıkmasıyla harekete geçti. Unreal Engine ile geliştirilen bu Indie oyunun yer aldığı tüm YouTube sayfaları ve Reddit paylaşımları kaldırtılıyor.

Telif konusunda çok katılar

Nintendo bildiğiniz gibi katı telif kurallarıyla tanınan bir firma. Kendisine ait markaların farklı versiyonlarını geliştiren hayran kitlesine karşı birçok kez dava açan şirket, bu konuda oldukça sert. Bu kez de durum bir Indie Pokemon oyununda yaşandı.

Dragon isimli bir Indie oyun yapımcısı tarafından geliştirilen, Pokemonları çeşitli silahlar kullanarak avladığımız FPS oyunu, Nintendo’yu harekete geçirdi. Oyunun yer aldığı hemen hemen bütün videolar YouTube ve Reddit’ten kaldırılıyor.

Oyunun konsepti, normalde PokeBall (PokeTopu) ile yakaladığımız Pokemon’ları çeşitli silahlarla avlamak üzerine. Mewtwo, Zapdos, Articuno ve Pikachu gibi birçok yaratığı avlayabildiğiniz  oyun, geçtiğimiz haftadan beri Reddit’te büyük bir ilgiyle karşılanıyordu.

Nintendo bu oyuna savaş açtı ve oyun ile ilgili tüm içerikler telif hakkı gerekçesiyle kaldırılıyor. Konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmayan Nintendo, oyun ile ilgili içerikler yayınlanmaya devam ettiği sürece bu tavrını sürdürecek gibi görünüyor.

OKUYUN  Hırsız yerine Pokemon yakalamayı tercih eden polisler görevden alındı...