Microsoft, flaş bir adım atarak dev oyun firması Activision Blizzard’ı 68,7 milyar dolar karşılığında satın almıştı. Bu satın alım sonrası Microsoft’un bünyesi altına kattığı birçok oyunun artık PlayStation konsolu için çıkmayacağı endişesi oluşmuştu. Xbox Başkanı Phil Spencer konuyla ilgili konuştu.

Activision Blizzard’ı satın alan ve dünyaca ünlü birçok oyunun artık Game Pass sistemine ekleneceğini açıklayan Microsoft, oyun dünyasında bomba etkisi yaratmıştı. Bu dev satın alım sonrası Sony hisseleri adeta dibe vurmuş, PlayStation oyuncuları da endişelerini dile getirmeye başlamıştı.

Call of Duty gibi oyunlar PlayStation da çıkmayacak mı?

Activision Blizzard’ın bünyesinde olan Call of Duty, gibi birçok oyunun artık PlayStation konsolunda çıkmayacağı söylentisi oyuncuları tedirgin etmişti. Konuyla ilgili Xbox Başkanı Phil Spencer yüreklere su serpen bir açıklama yaptı:

“Activision Blizzard şirketi, pek çok oyuncunun pek çok farklı platformda oynadığı ve keyif aldığı oyunları üretiyor. Sony platformlarında bu oyunları oynayanlara şunu söylemek isterim ki: İlerleyen dönemlerde bu toplulukları Sony platformlarından kaldırmayı düşünmüyoruz.”

Spencer’ın açıklaması her ne kadar çoğu oyuncuyu rahatlatmış olsa da bazı oyuncular ve sektörün ileri gelen isimleri Phil Spencer’ın “topluluklar” ile neyi kastettiğinin kesin olmadığını söyledi. Yani ileri bir tarihte yeni oyunların Sony platformlarına çıkmayacağı ya da bazı özelliklerin bu platformlarda olmayacağı hakkında açıklamaların yapılabileceğinden endişelendiklerini dile getiren oyuncular, bu durumun PlayStation’ı bitirebilecek bir hamle olduğunun altını çiziyor.

Yaklaşık 2 yıl önce başka bir dünya devi oyun firması olan Bethesda’yı satın alan Microsoft, oyunların hangi platformlara çıkacağı hakkında kaçamak cevaplar vermiş ve daha sonrasında bazı oyunların Xbox konsolları ve bilgisayarlara özel olarak çıkacağını açıklamıştı.

Microsoft bünyesine geçen Activison Blizzard oyunları! Game Pass’e gelebilecek Activision Blizzard oyunları listesi! Activision Blizzard oyunlar tam liste

OKUYUN  Game Garaj RTX 3060'lı Tracer serisini tanıttı!