İngiltere’de bulunan Imperial College London Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, insanların yoğun üzüntü ve stres yaşamalarından sonra görülen ‘‘kırık kalp sendromu’’ ile ilgili dikkat çekici bir araştırma yaptı. Yapılan araştırmada çıkan sonuca göre, sonucu ani bir ölüm olan ve kalp krizine çok benzeyen bu sağlık probleminin nedeni, vücutta yer alan bir molekül. Araştırmaya göre microRNA -16 ve -26a olarak isimlendirilen moleküller ne kadar fazlaysa bir insanın üzüntü neticesinde hayatını kaybetme oranı o kadar yüksek. 

İlk dönemlerde “Takotsubo Sendromu” olarak isimlendirilen, ilk kez Japonya’da tespit edilen kırık kalp sendromu özellikle Birleşik Krallık’ta etkisini gösteriyor. Yapılan incelemelerden gelen sonuçlara göre, her sene en az 2.500 kişi kırık kalp sendromu sebebiyle hayatını kaybediyor. En çok menopoza girmiş kadınları etkileyen bu sendrom, tıpkı kalp krizinde olduğu gibi; nefes darlığı ve göğüs ağrısı gibi belirtilere sahip. 

İnsanlar üzüntüden ölüyor

microRNA -16 ve -26a isimli moleküllerin vücutta çok fazla olması durumunda ölümcül olabilen kırık kalp sendromunun bir numaralı nedeni, stres ve üzüntü. Stres ve üzüntü seviyesi arttığında görülmemiş hızla çoğalmaya başlayan bu moleküllerin, adrenaline karşı da daha duyarlı oldukları tespit edildi. Araştırmayı yapan önemli isimlerden biri olan Sian Harding yaptığı açıklamada, ölümcül olan bu sendromun nedeninin bu araştırmayla birlikte gün yüzüne çıkarıldığını söylüyor. 

Yapılan araştırmanın önemi büyük olsa da kırık kalp sendromu ile ilgili yeterli bilgiye henüz sahip değiliz. Uzmanlar, bazı insanların duygusal bir olaya neden ölecek kadar tepki verdiklerinin henüz anlaşılmadığını belirtiyor. Bilim insanları, rahatsızlıkla ilgili yapılan tespitin çok önemli olduğunu vurgulayarak microRNA -16 ve -26a’yı bastıracak ilaçlar geliştirilmesi durumunda kırık kalp sendromundan ölümlerin önüne geçebileceklerini söylüyorlar.

OKUYUN  YouTube'un mobil uygulamasına yeni özellikler ekleniyor